AKNE UN SPORTS

Jūlija Melkoņane

Dermatoloģe

Kā sporta aktivitātes ietekmē aknes skartu ādu?

Sporta aktivitātes var pasliktināt akni. Īpaši, ja intensīvas fiziskās slodzes laikā nēsā sintētisku, cieši pieguļošu ķermeņa virsmai apģērbu, kas nedod iztvaicēt sviedrus no ādas virsmas. Stāvokli pasliktina arī stingru jostu vai krūšturu valkāšana, kas berzē ādu fizisko aktivitāšu laikā. Arī sporta nodarbības karstā un mitrā vidē var izraisīt aknes uzliesmojumu.

Vai svīšana pastiprina vai mazina piņņu veidošanos?

Svīšana pastiprina piņņu veidošanos. Ādas kairinājums, ko izraisa sviedri, pastiprina tauku jeb sebuma veidošanos dziedzeros. Nenovēršot doto procesu, var attīstīties komedoni un pūtītes. Sviedri arī ir laba vide baktēriju augšanai. Savairojušās baktērijas savukārt kairina ādu un rada iekaisumu tauku dziedzeros. Porām inficējoties, attīstās pūtītes.

Kādam jābūt ādas kopšanas režīmam tieši pirms un pēc sporta nodarbības?

Pirms sporta nodarbībām obligāti ir jānotīra sejas āda no dekoratīvās kosmētikas, it īpaši no tonējošiem līdzekļiem, acu laineriem un acu ēnām. Pēc sporta nodarbībām visa ķermeņa āda ir jānomazgā dušā zem tekoša ūdens. Lietojiet ādas mazgāšanās līdzekļus ar neitrālu pH (5,5), kas nebojā ādas aizsargbarjeru. Viegli nomazgājiet ādu ar švammīti, neberžot to pārāk stipri. Pēc dušas var uzlikt vieglu, bezalkoholisku ķermeņa ādu mitrinošu losjonu. Nedrīkst lietot smaržas pēc sporta nodarbībām uz nemazgātas ādas!

Kā cīnīties ar aizsprostotajām porām, kas mēdz rasties T zonā pēc nodarbībām?

Pēc sporta nodarbībām seja ir jānomazgā ar piemērotu sejas mazgāšanas līdzekli, piemēram, seboregulējošo želeju. Pēc tam seja ir jānotīra ar micelāro ūdeni, ko uzpilina uz vates plāksnītes. Seja jātīra virzienā no centrālās zonas uz perifēro. Tad ir jāuzliek seboregulējošs sejas ādas kopšanas krēms.

Ja ar kopšanas līdzekļiem nevar panākt vēlamo rezultātu, jākonsultējas ar dermatologu par recepšu lokālajiem medikamentiem, piemēram, ārstnieciskie gēli. Ja lokālos recepšu līdzekļus, izņemot azelaīnskābi, lieto vasaras laikā, kad ir augsts UV indekss, jālieto saules aizsarglīdzekļi ar augstu aizsardzības faktoru, piemēram, SPF 50+, ik 2h, atrodoties tiešajā saules starojumā, jo šīs grupas medikamenti fotosensibilizē ādu un var būt ādas apdegumu cēlonis.

Kādu sporta apģērbu vilkt, lai neizraisītu aknes uzliesmojumu uz pleciem un muguras?

Nodarbojoties ar intensīvām fiziskām aktivitātēm, priekšroka ir jādod kokvilnas apģērbam. Kokvilnas apģērbs ļauj sviedriem iztvaikot no ādas virsmas, un āda “elpo”. Sviedru iztvaikošana ir arī viens no organisma atdzesēšanas mehānismiem fiziskās slodzes laikā. Lai iztvaikotu 1 ml sviedru, organisms patērē 2,4 kJ enerģijas. Nodarbojoties ar sportu, ir jāizvēlas brīvs apģērbs, kas neizraisa berzi. Ilgstoša berze izraisa ādas kairinājumu, bojā ādas aizsargbarjeru, kas savukārt sekmē ādai nelabvēlīgo baktēriju vairošanos.

Vai arī sporta ekipējumam var būt loma piņņu izraisīšanā?

Sporta ekipējums var būt kontaminēts ar baktērijām un netīrumiem, kas var radīt aknes uzliesmojumu. Lai izvairītos no ādas kontaminācijas un novērstu slimības uzliesmojumu, vienmēr ir jānoslauka ekipējums pirms un pēc katras lietošanas reizes. Tāpat jāmēģina nepieskarties sejas ādai vai citām ķermeņa zonām ar netīrām rokām. Pēc sporta nodarbības rokas obligāti ir jānomazgā ar ziepēm noteiktā secībā: plaukstas, pirststarpas, pirkstgali.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *