VIDEO: dermatoloģes Laumas Valeines lekcija par aknes ārstēšanu

dr-lauma-valeine

VIDEO LEKCIJA: AKNE, AKNES CĒLOŅI UN AKNES SKARTAS ĀDAS KOPŠANA

Dr. Lauma Valeine

Dermatovenerologs

Lekcijas saturs:

1. Aknes cēloņi

Man bieži vien kabinetā jautā, kāds tad ir iemesls aknei. Akne ir multifaktoriāla slimība, un nebūs tāds viens iemesls, ko mēs varam ieraudzīt, saprast, atrisināt un aizmirst par šo problēmu.

Akne, pirmkārt, ir slimība, kas var skart cilvēku jebkurā vecumā, bet, protams, visbiežāk mēs to sastopam tieši pusaudžu vecumā. Kāpēc? Pusaudžu laikā mainās mūsu hormonālā sistēma, mainās hormonu balanss, un parādās sievišķo un vīrišķo hormonu aktivitāte, kuras ietekmē mainās mūsu asiņu sastāvs, garastāvoklis, un noteiktas izmaņas notiek arī ādā.

Pusaudžu vecumā ādā sāk parādīties un kļūt aktīvāki tauku dziedzeri. Tauku dziedzeris ir tas, kas spēlē galveno lomu akne attīstībā. Runājot par akni, mēs vienmēr pieminam tā saucamās seborejiskās zonas – zonas, kurās akne parasti izpaužas. Tās ir: T-zona, krūšu kaula priekšējā daļa, plecu daļa, muguras augšējā trešdaļa. Nereti izsitumi var skart arī augšdelmus.

Kas tad notiek ādā un kāpēc tieši pusaudžu vecumā šīs zonas sāk atšķirties no pārējās ādas? Šajās zonās sāk attīstīties līdz šim neesoši tauku dziedzeri – tie sāk izrādīt aktivitāti hormonālo izmaiņu dēļ. Tauku dziedzeru aktivitāte izpaužas kā tauku jeb sebuma izstrāde.

Katrs tauku dziedzeris ir saistīts ar matiņu. Visu mūsu ķermeni, izņemot acu ābolus, gļotādas, plaukstas un pēdas, klāj matiņi. Ja galvas matainajā daļā mati ir rupji un gari, tad pārējā gludā ādā matiņi ir neredzami, bet tiem ir savas noteiktas funkcijas, un šajā gadījumā tie iesaistās arī iekaisuma procesā.

Sāksim ar to, kā notiek tauku izstrāde normālā ādā. Kad tauku dziedzeris kļūst aktīvs, tas sāk ražot taukus, kuriem būtu jāizdalās caur ādas poru ādas virskārtā, jāietauko mūsu ādas virskārta. Tas var radīt spīdumu, it īpaši seborejiskajās zonās. Ja šis process nav traucēts, tad tas mums nekaitē.

Aknes gadījumā tauku dziedzeri ir ļoti aktīvi, un tie sebumu ražo ļoti lielā daudzumā. Tauku dziedzeris ražo sekrētu, bet tas aknes gadījumā nespēj izdalīties uz ādas virskārtas, jo vietā, ko sauc par folikulāro atveri, veidojas korķītis. Izšķir vairāku veidu korķus – atvērtie komedoni (melnie punkti) un slēgtie komedoni (baltie punkti). Visa procesa pamatā ir tas, ka no ādas nenolobās atmirušās ādas šūnas, kurām vajadzētu normāli nolobīties. Atmirušās ādas šūnas kopā ar tauku dziedzeru sekrētu veido dažādus korķīšus. Tas ir viens no veidiem kā aknes problēma var attīstīties.

Korķītis ir ļoti pateicīga barotne baktērijām, kas dzīvo mūsu tauku dziedzerī un barojas no tā. Tās ir Propionibacterium acnes, no kā arī ir cēlies slimības nosaukums. Ja baktērijas sāk dzīvot tauku dziedzera mata maisiņa ejā, tad mēs novērojam to, ka ir ne tikai melnie un baltie punkti, bet parādās arī pustulas jeb ar strutām pildīti pūslīši. Var parādīties arī dažāda izmēra sāpīgi sarkani mezgliņi jeb pāpulas.

2. Aknes formas

Aknes slimībai ir ļoti dažādas sejas. Mēs izšķiram dažādas aknes formas: komedogēnā akne (seborejiskajās zonās ir melnie un baltie punkti), papulozā akne (sarkanās pumpas un mezgliņi), pustulozā akne (strutainie elementi), kā arī smagas aknes formas, kā nodulārā jeb cistiskā akne (ļoti dziļi cistiski sabiezējumi ādā). Smagās aknes formas ar pašārstēšanos nekādi nevar izārstēt, tādēļ ir noteikti jāmeklē dermatologa palīdzība. Tā ir arī visbīstamākā forma, jo tā atstāj kropļojošas rētas.

Vēl viens aknes iedalījums ir pēc smaguma pakāpēm. Ir būtiski izprast, kurā brīdī jūs pašas varat tikt galā ar akni, bet kādos gadījumos ir jāmeklē dermatologs. Ar pareizu ikdienas ādas kopšanu mēs varam izārstēt vieglu līdz vidēji smagu aknes formu. Tieši tāpēc ir svarīgi šo slimību laicīgi sākt ārstēt, jo visizplatītākās ir komedogēnās akne formas, kuras izplatās pakāpeniski. Nav tā, ka vienā dienā visa jūsu āda būs pārklāta ar izsitumiem un jūs neko nevarēsiet darīt lietas labā. Ja jūs uzsākat pareizu ikdienas kopšanu īstajā brīdī, ļoti bieži būs iespējams iztikt tikai ar ādas kopšanu ar specifiskiem ārstnieciskiem līdzekļiem bez medikamentozas terapijas. Ja slimība tiek ielaista vai arī jau sākotnēji ir kāda no agresīvajām formām (dziļās sarkanās pumpas, ar strutām pildītie pūslīši, dziļi mezgli), tad ikdienas kopšana saglabā savu aktualitāti, bet steidzami jāmeklē arī speciālista palīdzība.

3. Akne un ādas tipi

Ir 4 ādas pamattipi:

  • normāls ādas tips;
  • kombinēts ādas tips (T-zonā ir vairāk un aktīvāki tauku dziedzeri, bet vaigu daļas ādā tauku dziedzeri ir mazāki),
  • taukains ādas tips (to raksturo pastiprināta ādas spīdēšana visā sejā, ar aci redzamas jeb paplašinātas poras, taukaina āda ir arī visbiezākā);
  • sauss ādas tips (to raksturo ļoti mazi tauku dziedzerīši, āda nespēj sevi labi ietaukot, poras ir mazāk redzamas, āda nespīd un izskatās nespodra)

Akne skar taukainu un kombinētu ādu. Arī ādas tipu mēs mantojam no vecākiem. Pusaudžu vecumā mēs novērojam, ka parādās un sāk izpausties viens no minētajiem 4 ādas tipiem. Akne iedzimst – tas ir zinātniski pierādīts. Ja pajautāsiet, vai kādam no vecākiem ir pusaudžu vecumā bijušas akne problēmas, tad 95% gadījumā atbilde būs apstiprinoša.

4. Akni provocējošie faktori

Diēta 

Ņemot vērā gan pieredzi, gan pēdējos zinātniskos datus, varu teikt, ka cukurs kaitē jūsu ādai un var pastiprināt tās uzliesmojumus un jaunu izsitumu veidošanos. Tāpēc iesaku pēc iespējas uzturā samazināt ātros ogļhidrātus – saldumus. Ogļhidrāti ir nepieciešami normālai smadzeņu darbībai, bet tie jāuzņem ar augļu un dārzeņu palīdzību, kā arī mazāk kaitīgiem saldumiem, piemēram, žāvētiem augļiem un marmelādes.

Jūs noteikti esat ievērojušas, ka, apēdot vairāk kā vienu konfekti, nākamajā dienā būs jaunas pumpas. Kāpēc? Ja jūs apēdat konfekti, jūsu asinīs paaugstinās cukura līmenis, un glikozes jeb cukura receptori tauku dziedzerī uztver cukura molekulu un signalizē tauku dziedzerim sākt strādāt vēl aktīvāk.

Piens un piena produkti. Šobrīd ir pierādīts, ka divas glāzes piena (dzerot, vārot putru vai jebkurā citā formā) arī var pasliktināt akni. Tam nav 100% garantijas, tas var uz jums attiekties lielākā vai mazākā mērā, bet es akne gadījumā vienmēr iesaku izslēgt piena produktus.

Ir būtiski, ka tauku dziedzera izstrādātais sekrēts ir tiešā veidā atkarīgs no tā, ko ēdam. Ja ēdīsim pārsvarā dzīvnieku izcelsmes taukus, kas satur piesātinātos jeb cietos taukus, tad arī mūsu tauku dziedzera sekrēts var būt ciets. Iesaku izvēlēties augu izcelsmes taukvielas un ierobežot tauku daudzumu uzturā.

Ar ēšanu ir saistīta arī virkne citu individuālo faktoru.

Stress

Stress, protams, ir neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa. Ir jāiemācās ar to tikt galā, jo tas tiešā veidā var pasliktināt jūsu ādas stāvokli. Tauku dziedzerī ir arī receptori, kas tiek aktivizēti stresa laikā stresa hormonu dēļ.

Hormoni

Izsitumi parādās biežāk tieši pirms mēnešreizēm. Tas ir izskaidrojams ar to, ka tauku dziedzeris tiek aktivizēts arī tad, kad mūsu dzimumhormoni ir pīķī – pirms mēnešreizēm un mēnešreižu laikā.

5. Aknes skartas ādas kopšana

Pirmkārt, āda ir jāattīra no tauku dziedzera sekrēta, kas izdalās uz ādas, kā arī pārragotām ādas šūnām. Zelta atslēga uzvarai pār akni ir pareiza ādas attīrīšana! Taukainam ādas tipam vispiemērotākie būtu ar ūdeni nomazgājamie gēli, putas, ziepes. Kombinētam ādas tipam iesaku kombinēt ar ūdeni nomazgājamos gēlus, kas attaukos ādu, nesausinot to, ar micelāro ūdeni.

Atcerieties – mēs nevaram no netīriem traukiem nomazgāt taukvielas un netīrumus ar tīru ūdeni. Tas pats attiecas arī uz ādu – mums nepieciešams kaut kas, kas izšķīdina gan tauku dziedzeru sekrētu, gan arī atmirušās ādas šūnas.

Biežākā kļūda ir ādas pārāk bieža attīrīšana un izsausēšana ar spirtotiem losjoniem. Tas nav pareizi, un tas tauku dziedzerim liek ražot vēl vairāk tauku.

Otrkārt, jāizmanto specifiskie līdzekļi aknes ārstēšanai. Tie darbojas uz korķīša šķīdināšanu, tauku dziedzera aktivitātes regulēšanu, tiem jābūt pretiekaisuma un antibakteriālai darbībai. Ja izsitumu ir maz un tie nav strutaini, tad varat iztikt ar bezrecepšu krēmiem, kuri palīdzēs attīrīt ādu, samazinās tauku dziedzeru aktivitāti.

Mitrināšana ir svarīga, jo, ārstējot pinnes, mēs mazinām ne vien tauku dziedzeru aktivitāti, bet arī ādas mitruma līmeni. Tāpēc ir noteikti jālieto arī ādu mitrinoši līdzekļi. Izvēloties tos, pievērsiet uzmanību atslēgvārdiem “kombinētai un taukainai ādai”. Atšķirība starp līdzekļiem kombinētai un taukainai ādai un līdzekļiem normālai vai sausai ādai ir eļļas daudzums. Šajos līdzekļos būs niecīgs eļļas daudzums, un tie nepadarīs ādu vēl taukaināku. Lai jūs būtu gudras pircējas un spētu noorientēties piedāvājumā, vienmēr ir jāizvēlas līdzekļi kombinētai vai taukainai ādai un jāskatās, vai tajos ir eļļa.

Jautājumi Dr. Laumai Valeinei:

Kā šokolāde ar riekstiem ietekmē aknes skartas ādas stāvokli?

Par šokolādi nav viennozīmīga viedokļa. Piena šokolāde noteikti var provocēt akni, jo tās pamatā ir cukurs un piens, bet par melno šokolādi viennozīmīgu datu nav. Riekstu ietekme ir ļoti individuāla. Ja apēdīsiet sauju riekstu, es nedomāju, ka tas provocēs izsitumu veidošanos, jo rieksti ir nepiesātināto taukskābju avots. Nepiesātinātās taukskābes var nosacīti saukt par šķidrajām taukskābēm, kas arī jūsu tauku dziedzera sekrētam liek būt šķidrākam.

Kā ātri tikt vaļā no pumpām?

Ātri no pumpām nevar tikt vaļā. Jums ir jāapbruņojas ar pacietību! Ir jāsaprot, ka ādas kopšanai ir jākļūst par jūsu rutīnu uz atlikušo mūžu. Ir vajadzīgi vismaz viens līdz divi mēneši, kuros ievērosiet rūpīgi piemeklētu ikdienas kopšanas rituālu, lai jūsu āda spētu noreaģēt uz to un lai jūs ieraudzītu rezultātu. Tas nebūs vienmēr, bet gan tikai vieglas un vidēji smagas aknes formas gadījumos.

Pēc cik ilga laika ir novērojami uzlabojumi, ja ievēro higiēnu un kopšanu?

Kad cilvēks atnāk pie dermatologa pirmoreiz, tad nākamā tikšanās reize vienmēr ir pēc mēneša. Sākot lietot bezrecepšu līdzekļus vai īpašus medikamentus, kas vērsti uz tauku dziedzera aktivitātes ierobežošanu un iekaisuma mazināšanu, pinnes var aktivizēties. Kad uzsākat ārstēt, bieži sākas paasinājums. Lielākā kļūda ir paasinājuma laikā atmest ar roku un vairs nedarīt neko. Ir būtiski saprast, ka ir vajadzīgs laiks, lai viss šis process noregulētos.

Vai ir periodiski jāmaina sejas krēms, lai iegūtu labāku rezultātu? Vai ilgi lietojot vienu un to pašu krēmu, tas zaudē savu iedarbību?

Ja pie manis atnāk cilvēks, kuram ir komedoni, intensīva tauku dziedzera aktivitāte, es izrakstīšu krēmu, kas domāts specifiski šo problēmu risināšanai. Krēmu lietojot vairākus mēnešus, problēma mazinās. Nākamajā reizē es neizrakstīšu to pašu krēmu, jo āda jau ir izmainījusies. Nākamreiz es izrakstīšu līdzīgu pēc darbības, bet jau maigāku līdzekli, kas uzturēs ādas stāvokli.

Ja mēs lietojam specifisku krēmu specifiskai ādas problēmai, tad līdzekļi ir jāmaina. Ja nav specifisku problēmu un jūs lietojat vienkārši ādas tipam atbilstošu mitrinošu krēmu, tad to var lietot ilgstoši.

Vai tas ir normāli, ka jauna krēma lietošanas sākumā piņņu paliek vairāk?

Ja krēms ir specifiski paredzēts tieši piņņu ārstēšanai, tas var radīt paasinājumu. Parasti ārsts, kurš izraksta krēmu, jūs brīdina par to, ka pēc 2-3 nedēļām var būt paasinājums. Ja jūs esat nopirkušas vienkāršu mitrinošu krēmu un redzat, ka piņņu paliek vairāk, tad tā ir norāde, ka šis krēms jums neder.

Kāpēc nedrīkst spiest pinnes?

Pavisam vienkārši! Ja ir strutaina pumpa, tad jūs šo infekciju tikai paplašināt. Ja runājam par sejas ādu, tad var būt gadījumi, ka pie ļoti dziļām pinnēm ādas asinsvadi tām ir ļoti tuvu. Spiežot pinnes, infekcija var nonākt jūsu asinsvados, un no sejas asinsvadiem iekaisums var nonākt galvas smadzeņu asinsvados. Tāpēc iekaisums var būt bīstams jūsu dzīvībai.

Pumpas nevajag spiest, jo tas neko labu nedod. Ja runājam par vaļējiem melnajiem punktiem – komedoniem – tad katrs, kas ir spiedis kaut vienu komedonu, ir redzējis, kas ar to notiek. Jūs to izspiežat, un tur paliek caurums, kas pēc tam izskatās kā sarkana rēta. Lietojot specifiskus keratolītiskus jeb komedonus šķīdinošus līdzekļus, komedons pamazām kļūst pēc struktūras mīkstāks un pats iztīrās.

Protams, ir tāda procedūra kā mehāniskā ādas tīrīšana, bet to veic tikai un vienīgi speciālists, kurš īpaši apstrādā ādu pirms tam, lai šis process būtu mazāk traumatisks un atstātu mazāk negatīvo seku.

Kādi būtu ieteikumi cīņai ar akni uz ķermeņa, nevis tikai sejas?

Ādas attīrīšanas ieteikumi ir identiski, un arī ārstēšana ir tāda pati. Ja pinnes skar visu muguru, tad finansiālu apsvērumu dēļ es bieži iesaku lētākus līdzekļus, ko varat izmantot lielākam ādas laukumam. Ķermeņa āda ir arī mazāk jutīga nekā sejas āda, tāpēc līdzekļi var būt agresīvāki.

Ja izsitumi parādās gan uz sejas, gan uz ķermeņa, tad parasti akne smaguma pakāpe ir lielāka un ir jāmeklē profesionāla palīdzība, lai to atrisinātu.

Kādu dekoratīvo kosmētiku labāk izvēlēties?

Agrāk bija mīts, ka dekoratīvās kosmētikas lietošana akne gadījumā var pasliktināt ādas stāvokli. Šobrīd pilnīgi noteikti varu pateikt, ka šis apgalvojums nav patiess. Ir ļoti daudz maskējošu līdzekļu, kas palīdzēs jums emocionāli pārdzīvot akne problēmu un nekaitēs jūsu ādai.

Ir jāmeklē specifiski akne ādai paredzētie maskējošie līdzekļi! Tie satur pigmentu, kas maskē, un arī ārstē. Izvēloties vienkāršu dekoratīvo kosmētiku, arī meklējiet atslēgvārdus “
acne-prone skin” jeb aknes skartai ādai, kā arī “oil-free” jeb eļļu nesaturošs. Šobrīd gan aptieku, gan mass market piedāvājumā ir daudz produktu, kas paredzēti tieši aknes skartai ādai. Nevajag ciest, nelietojot meikapu, jo šie līdzekļi nevar pasliktināt jūsu ādas stāvokli.

Gan lietojot, gan arī nelietojot meikapu, vakaros jūs nevarat pieļaut situāciju, ka āda netiek attīrīta. Taču pēc meikapa lietošanas āda ir jāattīra vēl rūpīgāk.

Kā sadziedēt aknes rētas?

Pirmkārt, ir jāsaprot, kādas akne rētas jums ir. Ir virspusējas rētas, kas sadzīst pašas; to mēs saucam par pēciekaisuma pigmentāciju. Tā rodas situācijā, kad korķītis iztīrās un tā vietā paliek sarkans punktiņš. Šādas virspusējas rētiņas sadzīst pašas aptuveni 2-3 mēnešu laikā.

Rētas var būt dziļākas – mazas bedrītes jeb atrofiskas rētas. Šajā gadījumā ir specifiska ārstēšana, kas ietver lāzerprocedūras, specifiskus krēmus, kas jāizvēlas ļoti individuāli.

Vai nepietiekams miegs var pastiprināt akni?

Jā. Nepietiekams miegs veicinās to, ka stresa hormons kortizols izdalīsies vairāk, un tas, protams, var pasliktināt ādas stāvokli. Jāatceras, ka miega laikā gan organisma, gan ādas šūnas vislabāk atjaunojas, tāpēc miegs ir ļoti svarīgs.

Vai lāzerprocedūras rētiņu mazināšanu drīkst veikt grūtniecības laikā?

Nē, grūtniecības laikā mēs lāzerprocedūras neveicam. Pēcdzemdību laikā lāzerprocedūras gan var veikt.

Kādas lāzerprocedūras tiek nozīmētas aknes gadījumā? Kāds ir rezultāts, un ar kādām sekām jārēķinās?

Ir lāzerprocedūras, ko varam veikt, ja ir aktīvs iekaisums ādā. Tā ir zilās gaismas procedūra, kas samazina baktēriju vairošanos uz jūsu ādas un mazina iekaisumu.

Ja nav tik daudz aktīvo elementu, bet ir sārtās rētiņas vai tumši pleķīši kā iekaisuma sekas, tad mēs izvēlamies intensīvi pulsējošās gaismas procedūras. Ja aktīvo elementu vairs nav, bet ir diemžēl atrofiskas rētas (tās sauc arī par ledus cirtņa formas rētām), tad vislabāko rezultātu dod frakcionētie lāzeri, kas noslīpē ādu un veicina jaunas kvalitatīvas ādas veidošanos.

Lāzeris ir tikai daļa no kombinētās pieejas! Neviena lāzerprocedūra neaizvietos pareizu ādas kopšanu mājās, bet tās var palīdzēt.

Kam jāpievērš uzmanība sejas ādas kopšanā grūtniecības laikā (piemēram, vai ir kādas procedūras, kuras nedrīkst veikt)?

Ja ir akne problēmas grūtniecības laikā un ja tās pastiprinās, tad ikdienas kopšana ir līdzīga, bet noteiktas ķīmiskās vielas grūtnieces nevar lietot. Tas noteikti ir ārsta kompetencē, ko grūtniecības laikā drīkst lietot.

Runājot par sejas procedūrām, nevar veikt lāzerprocedūras un ar gaismu saistītas procedūras. Kosmetoloģiskās procedūras var veikt, bet tas ir jāskatās individuāli.

Vai ir kāds noteikts vecums, kurā sākt lietot anti-age sejas kopšanas produktus?

Tas arī ir ļoti individuāli, bet pastāv uzskats, ka novecošanās process sāk aktīvāk izpausties vidēji no 25 gadu vecuma. Šajā vecumā var sākt apskatīt pretnovecošanās produktus.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *