Kas ir akne?

Akne ir mata folikula iekaisīga slimība, kas galvenokārt izpaužas ar izsitumiem uz sejas, krūtīm, pleciem un muguras; šajos ādas apvidos ir visvairāk tauku dziedzeru.

Akne skar 95% pusaudžu un 40% jaunu pieaugušu sieviešu

Akne parasti parādās pusaudžu vecumā. To visbiežāk izraisa hormonu līdzsvara traucējumi, kas īpaši aktivizējas pusaudžu vecumā. Akne parasti izzūd pubertātes perioda beigās. Ir ļoti svarīgi ārstēt šo slimību, jo neārstēta tā var radīt rētas, kuras ir ļoti grūti izlīdzināmas.

Tomēr akne skar ne tikai pusaudžus. Tā ir izplatīta arī pieaugušo vecumā. Vēlīnās aknes veidošanās ir saistīta ar tiem pašiem bioloģiskajiem procesiem, kā jauniešu aknes gadījumā, un arī tā ir jāārstē. Ja akne netiek ārstēta, tā var radīt bojājumus ādas virsmā un psiholoģiskas problēmas: mazvērtības kompleksu aknes dēļ un bailes no attiecībām. Neārstēta akne var ilgt gadiem, paildzinot ārstēšanu un padarot to sarežģītāku.

Akne ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki vēršas pie dermatologa, lai saņemtu konsultāciju

Kādēļ rodas akne?

1

Hiperseboreja un pārmaiņas sebuma sastāvā

Pusaudžu vecumā hormonālā līdzsvara pārmaiņas stimulē ādas tauku dziedzeru aktivitāti. Tauku dziedzeri ir ādas dziedzeri, kuros veidojas ādas tauki (sebums). Saistībā ar hormonālā līdzsvara pārmaiņām pusaudžu vecumā sebuma veidošanās pastiprinās.

Sebumam ir būtiska nozīme ādas hidrolipīdu slāņa veidošanā. Tas ir atbildīgs par epidermas mitrināšanu un aizsardzību pret ārējiem faktoriem. Sebums arī palīdz saglabāt ādas elastīgumu un mīkstumu.

Sebuma kvantitatīvās pārmaiņas ved pie kvalitatīvajām pārmaiņām sebuma sastāvā. Oksidācijas procesu rezultātā sebums kļūst biezāks un aizsprosto tauku dziedzera izvadu. Tas ir pirmais solis aknes rašanās procesā.

2

Raga slāņa pastiprināta veidošanās - hiperkeratinizācija

Hiperkeratinizācija ir ādas šūnu, kuras izklāj mata folikula virsmu, pastiprināta vairošanās. Uz mata folikula virsmas veidojas biezāks nedzīvu šūnu slānis. Tas izraisa “korķa” veidošanos, kas traucē sebuma izdalīšanos. Sebuma “korķis” ir aknes izsitumu un komedonu veidošanās sākums.

3

Baktēriju vairošanās

Rodas labvēlīgi apstākļi baktēriju (P. acnes) izplatībai. Šīs baktērijas veido daudz kairinošu vielu, kuras rada ādas iekaisumu. Sebuma uzkrāšanās un izvada aizsprostošanās izraisa tauku izvada ieplaisājumu, iekaisuma reakcijas attīstību un sāpīga, iesarkana ādas bojājuma veidošanos – tā ir iekaisīga akne.

Smagas aknes formas var izraisīt rētu veidošanos. Tādēļ ļoti svarīga ir atbilstoša un savlaicīga ārstēšana.

Kāda veida akne ir man?

Aizsprostotas poras, atvērti un slēgti komedoni

Tā ir biežāk sastopamā aknes forma, kura zināma kā komedonāla akne. Parasti komedoni ir uz sejas, tostarp pieres un deguna. Galvenais iemesls – poru aizsprostošanās, kuru izraisa sabiezējis sebums. Komedonāla akne var būt slēgta, izpaužoties kā komedoni ar baltu “galviņu”, vai atvērta, kad komedoniem ir melna “galviņa” (“melnie punkti”).

Sarkanās pumpas

Tā ir iekaisīga akne, kad līdzās tipiskiem komedoniem ir pūtītes un pustulas uz sejas, muguras, pleciem un dekoltē apvidū. Iekaisīgas aknes galvenais cēlonis ir baktērijas P. acnes vairošanās. Šī baktērija dabiski veido kolonijas uz ādas, tomēr zināmos apstākļos tās sāk vairoties intensīvāk un izraisa iekaisumu. Pēc izsitumiem biežāk var veidoties rētas vai pigmentācijas plankumi.

Ādas bojājumi, kuri lielāki par 5mm

Nodulārā akne ir vissmagākā aknes forma. Tai raksturīgas cistiskas, strutainas pustulas, kā arī mezgliņi un sāpīgas pūtītes. Šī veida pinnes smagi skar seju, kā arī muguru, rumpi un augšdelmus. Šādu smagu un bieži sāpīgu aknes simptomu rašanos nosaka intensīvs bakteriāls iekaisums vai mehāniski bojājumi, kad tiek skarti blakus esošie audi. Šādi izsitumi ļoti bieži rada rētas vai pigmentācijas plankumus.