Sauļojies droši: Dr. Kristīne Zabludovska stāsta par saules ietekmi uz ādu

Kā saule mums var kaitēt?

Saules ietekmē ādā veidojas iedegums, par ko sākotnēji visi priecājamies, tomēr tā ir ādas aizsargreakcija uz ultravioletajiem stariem, kas patiesībā bojā mūsu ādu, radot šūnās mutācijas, kas dzīves laikā uzkrājoties, var rezultēties ar ļaundabīgiem veidojumiem. Protams, tas nenotiek 10 minūšu vai vienas dienas laikā, tomēr saules starojumu mēs dzīves laikā “sakrājam”.

Pārmērīgi sauļojoties, āda priekšlaicīgi noveco, āda zaudē elasticitāti un tvirtumu, paliek izteikti sausa, sāk veidoties sīko krunciņu tīklojums un dažādi jaunveidojumi.

Dzīve ir jābauda un mājās istabā nav jāsēž, tomēr jālieto SPF krēmi, lai saules ēnas puses nebojātu ādu.

Cik ilgi drīkst sauļoties un kad to labāk darīt?

Visdrošāk saulē atrasties rīta stundās līdz plkst. 11:00, vai pēcpusdienā pēc plkst. 16:00, jo tad saules intensitāte ir mazāka. Jānovērtē savs ādas tips – ja āda ir ļoti gaiša, daudz vasaras raibumu, rudi mati, tad āda saulē noteikti apdegs ievērojami ātrāk, kā cilvēkam ar tumsnēju ādu.

Viennozīmīgi pateikt, cik ilgi drīkst vai nedrīkst saulē atrasties ir grūti, jo katram tas ir individuāli. Dienās, kad saules starojuma indekss ir paaugstināts – to parasti ziņo laika ziņās, saulē var apdegt pat 15-20 minūšu laikā.

Ko mēs no saules iegūstam?

Saulei ir daudz pozitīvu īpašību – saulīte ir ļoti patīkama psiholoģiski, mums uzlabojas noskaņojums, vairāk laika gribas pavadīt ārpus telpām. Saulainā laikā ādā veidojas D vitamīna provitamīns, kas ir viens no D vitamīna sintēzes posmiem; (pa gaismu D vitamīns nelido).  Un, protams, sauļojoties āda kļūst iedegusi, kas ir patīkami psiholoģiski, tomēr ir lieliska alternatīva kā paštonējošie krēmi, kas nerada ādas bojājumu.

Saule un pumpas

Lielākā daļa cilvēku, kas slimo ar akni (pinnēm/pumpām) pamana, ka vasaras laikā ādas stāvoklis uzlabojas, tomēr jāteic, ka tas ir manīgs priekšstats un šis efekts saglabājas īslaicīgi. Ultravioletiem stariem piemīt ādu dezinficējošas īpašības, tādēļ pumpas tiek izsausinātas un ātrāk sadzīst, tomēr pēc dažām nedēļām sāk veidoties atkal jaunas pumpas, jo UV stari bojā ādas virsējo kārtu – epidermu un, lai sevi pasargātu, ādas raga kārta sabiezē turpat par 10x, veicinot jaunu nosprostojumu – komedonu – veidošanos, kam seko pumpas. Līdz ar to, jo vairāk cilvēks sauļosies, jo vairāk pumpas pēc tam veidosies.

Papildus tam, ja pumpas tiek sauļotas, iekaisuma vietā izgulsnējas pigments un pēc vasaras āda kļūst plankumaina, ādas tonis ir izteikti nevienmērīgs un uz tausti jūtams, ka āda kļuvusi raupja un nelīdzena, ko vislabāk var just uz pieres.

Saule un dzimumzīmes

Saules ietekmē ādā veidojas arvien jaunas dzimumzīmes, jo pigmenta veidošana ir viens no ādas aizsargmehānismiem. Vispirms mēs to redzam kā iedegumu, pēc tam saulei atklātās vietās veidojas jaunas dzimumzīmītes. Pēc katra saules apdeguma pigmentētu veidojumu skaits pieaug, tāpēc reizi gadā visa sava bagātība uz ādas, proti, dzimumzīmes, ir jāpārbauda pie dermatologa. Izmeklēšana ir ātra un nesāpīga.

Pārmērīgi sauļojoties dzimumzīmes var pārmainīties, jo UV stari rada šūnas DNS bojājumu, kas var rezultēties ar ādas onkoloģijas veidošanos.

Kādus saules aizsarglīdzekļus lietot?

Uzmanība jāpievērš tam, lai saules aizsargkrēms pasargātu gan no UVA, gan UVB stariem, to ražotājs norāda uz iepakojuma, kā arī ciparam, kas norādīts pie SPF.

Ieteicams lietot krēmus ar maksimāli lielu aizsardzību – SPF 50, jo ikdienā mēs sauli “sakrājam”, tai ir kumulatīvs efekts.

Šobrīd mums ir pieejami visdažādākie saules aizsargi – ar tonīti, balti, krēmi, fluīdi, kompaktie pūderi, losjoni un izsmidzināmi aerosola veidā, katram pielāgojami individuāli.

Galvenais izvēlēties savam ādas tipam piemērotu un to ikdienā lietot. Jāatceras gan, ka saules aizsargi darbojas 2-3 stundas, līdz ar to dienas laikā tie atkārtoti jāatjauno, ja sanāk ilgāk uzturēties saulē.

Āda ar SPF krēmiem var apdegt, līdz ar to pašam jāseko, ja āda paliek izteikti sarkana vai sāk sūrstēt, tad sauļoties jāpārtrauc.

Vai aizsarglīdzekļi jālieto tikai ķermenim?

Saules aizsargi noteikti jāsmērē gan uz sejas, gan ķermeņa, turklāt seja un saulei atklātās ķermeņa vietas kā rokas, kakls, dekoltē proporcionāli saņem visvairāk ultravioleto starojumu. Arī ikdienas praksē novērots, ka tieši šajās zonās ādas problēmas attīstās visbiežāk.

Ikdienā pirms doties ārpus mājas, noteikti jāuzklāj saules aizsargkrēms. Nenoliedzami dermatologa sapnis būtu, lai saulainā laikā SPF krēms būtu uzklāts no galvas līdz kājām uz vietām, kuras netiek apsegtas ar apģērbu.

Ko darīt, ja radies saules apdegums?

Ja tomēr ir sanācis nepareizi sauļoties vai darīt to pārmērīgi, tad veidojas ādas apdegumi. Pie pirmās pakāpes apdeguma āda būs sarkana, izteikti sūrstēs, dedzinās, var paaugstināties ķermeņa temperatūra. Pirmais, ko šādās situācijās darīt ir atvēsināt ādu, liekot aukstus mitrus apliekamos, kaut vai dvieli, kas samitrināts ar aukstu ūdeni, proti, ādu nepieciešams atdzesēt, lai karstums neiet dziļāk audos un neveidojas pūslīši. Noteikti jādzer daudz šķidruma, lai organisms neatūdeņotos, un vēlams uzturēties vēsākās telpās.  Lai veicinātu ādas atdzesēšanos, var pūst virsū iepriekš atdzesētu termālo vai celulāro ūdeni, kas ne tikai atdzesēs ādu, bet veicinās arī dzišanas un ādas atjaunošanās procesus.  Dziedējošie geli, piemēram, Curiosin vai Bionect būs lieliska pirmā palīdzība šādās situācijās.

Ja tomēr sāk veidoties pūslīši un ķermeņa laukums ir liels, noteikti jādodas uz slimnīcu.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *