5 populāri mīti par akni, kas var traucēt to efektīvi ārstēt

Akne nav tikai “pārejoša pusaudžu problēma”, un tā noteikti nav pierādījums sliktai higiēnai. Diemžēl sabiedrībā joprojām cirkulē virkne mītu, kas ne tikai neveicina izpratni par šo ādas problēmu, bet var arī kavēt tās veiksmīgu ārstēšanu. Laiks paskatīties šiem mītiem acīs un tos izjaukt – vienu pēc otra.

Mīts #1: Akne/pinnes ir tikai pusaudžu problēma

Ne gluži. Lai arī pusaudžu hormonu vētras bieži izraisa akni, šī ādas problēma var attīstīties jebkurā vecumā. Pieaugušo akne nav nekas neparasts – pie vainas var būt stress, hormonālas izmaiņas, zāles vai ģenētiskie faktori. Tā nav tikai “pubertātes fāze”, no kuras visi izaug.

Mīts #2: Ja āda ir taukaina, to nevajag mitrināt

Tieši otrādi – mitrināšana ir kritiski svarīga arī taukainai un ar akni skartai ādai. Izmantojot vieglus, nekomedogēnus mitrinātājus, āda saglabā savu aizsargbarjeru un neizjūt nepieciešamību vēl vairāk ražot sebumu. Bez mitrināšanas āda kļūst dehidrēta, kas tikai saasina problēmu.

Mīts #3: Pumpu spiešana palīdz tikt galā ar problēmu ātrāk

Ak jā… klasika. Diemžēl pumpu spiešana var tikai padarīt situāciju sliktāku – baktērijas var nonākt dziļākajos ādas slāņos, izraisīt iekaisumu, pigmentāciju un pat rētas. Ātrākais ceļš uz dermatologa kabinetu.. ir turpināt spiest pumpas.

Mīts #4: Saule izārstēs pinnes

Jā, āda pēc saules iedarbības var izskatīties labāk – uz īsu brīdi. Saule izžāvē virskārtu un samazina tauku izdalīšanos, taču šis “uzlabojums” ātri vien pārvēršas pretējā efektā. Ilgtermiņā UV stari izraisa ādas dehidratāciju un poru aizsprostošanos. Turklāt – pigmentācijas problēmas un priekšlaicīga novecošana nāk komplektā.

Mīts #5: Akne rodas no netīras ādas

Šis mīts ne tikai ir neprecīzs, bet arī stigmatizējošs. Akne nav infekcija, un tā nerodas no “netīrumiem”. Lai gan baktērijas kā Cutibacterium acnes var iesaistīties iekaisuma veidošanās procesā, tās pastāvīgi atrodas uz ādas – arī tad, kad aknes nav. Galvenie cēloņi slēpjas iekšējos faktoros: hormonālas izmaiņas, sebuma pārprodukcija, ģenētiskie faktori un poru nosprostošanās.

👉 Iepazīsties ar Danas stāstu – viņa pati gāja cauri aknes procesam, saskārās ar līdzīgiem mītiem un maldiem, bet atrada savu ceļu uz veselīgāku ādu. Skaties video un uzzini, kas viņai palīdzēja, un kādas kļūdas būtu vērts no tiesas neatkārtot.

💚 Tu neesi viens savā cīņā ar akni. Seko līdzi www.aknesklase.lv, Bioderma sociālajiem medijiem un iedvesmojies, mācies un sper soli tuvāk veselīgākai ādai.

Pēc lāzerprocedūrām: Kāpēc ir būtiska maiga un saudzīga ādas kopšana?

Lāzerprocedūras ir plaši izmantotas ādas stāvokļa uzlabošanai, īpaši aknes rētu, pigmentācijas plankumu un smalko līniju samazināšanai. Procedūras laikā lāzers rada kontrolētus ādas bojājumus, lai stimulētu dabisko reģenerācijas procesu – kolagēna sintēzi, elastības uzlabošanu un ādas virskārtas atjaunošanu. Taču šis process nebeidzas brīdī, kad procedūra ir pabeigta. Ādas dziedināšanās pēc lāzera iedarbības ir kritiski atkarīga no tā, kā tiek veikta turpmākā kopšana.

Kas notiek ar ādu pēc lāzera iedarbības?

Pēc lāzerprocedūrām āda parasti piedzīvo:

  • Eritēmu (apsārtumu)’;

  • Paaugstinātu jutību;

  • Sausumu un lobīšanos;

  • Nelielu pietūkumu;

  • Dažkārt mikroplaisas vai kreveles veidošanos (atkarībā no procedūras dziļuma).

Šīs izmaiņas rodas, jo lāzers bojā epidermu vai dermas slāņus, tādējādi aktivizējot dabisko dziedināšanas un atjaunošanās procesu.

Kāpēc nepieciešama īpaša ādas kopšana?

Āda pēc lāzera ir ievainojama – tās barjerfunkcija ir traucēta, kas palielina infekciju, dehidratācijas un pigmentācijas traucējumu risku. Lai mazinātu blaknes un paātrinātu dziedināšanu, nepieciešama rūpīga un pielāgota kopšana, kas:

  • Atjauno ādas barjeru;

  • Samazina iekaisumu;

  • Nodrošina intensīvu mitrināšanu;

  • Aizsargā pret UV starojumu un vides faktoriem.

Galvenie kopšanas principi pēc lāzerprocedūrām

🔹 Mitrināšana
Ādas mitrināšana ir prioritāte. Pēc lāzera ievērojami palielinās transepidermālā ūdens zudums (TEWL), tāpēc jāizmanto mitrinoši līdzekļi ar sastāvdaļām kā hialuronskābe, pantenols, glicerīns un keramīdi.

🔹 Barjeras aizsardzība
Svarīgi izmantot produktus, kas stiprina ādas aizsargbarjeru. Tie palīdz samazināt iekaisumu un infekciju risku. Ieteicami ir līdzekļi ar minimālu sastāvdaļu skaitu un bez kairinošiem komponentiem (piemēram, alkohola, smaržvielām, skābēm).

🔹 UV aizsardzība
Ultravioletais starojums pēc lāzerprocedūras var izraisīt pastiprinātu pigmentāciju un aizkavēt dziedināšanu. Tāpēc obligāti jālieto plaša spektra (UVA/UVB) sauļošanās aizsarglīdzekļi ar SPF 50+.

🔹 Agresīvu produktu izslēgšana
Jāizvairās no skābju (AHA, BHA), retinola, mehānisko skrubju un citu eksfoliējošo vai kairinošo līdzekļu lietošanas, līdz āda pilnībā atjaunojas.

🔹 Minimāla manipulācija ar ādu
Āda nedrīkst tikt mehāniski kairināta – nav ieteicama intensīva mazgāšana, beršana vai kreveļu mehāniska noņemšana.

Pēc lāzerprocedūras Laura ievēroja rūpīgu ādas kopšanas rutīnu, lai veicinātu ādas atjaunošanos un samazinātu iespējamo komplikāciju risku. Viņas izvēlētie produkti bija:

1. Attīrīšana: BIODERMA Cicabio Baume Lavant attīrošais balzams

Lai maigi attīrītu ādu bez kairinājuma, Laura izvēlējās šo balzamu, kas piemērots jutīgai un bojātai ādai. Tā sastāvā esošais cinka glikonāts palīdz kavēt baktēriju vairošanos, savukārt ANTALGICINE™ tehnoloģija samazina diskomforta sajūtu. Balzams ir piemērots lietošanai uz sejas, ķermeņa un intīmām zonām.

2. Mitrināšana un atjaunošana: BIODERMA Cicabio Crème+ krēms

Pēc attīrīšanas Laura uzklāja šo krēmu, kas veicina ādas atjaunošanos un samazina rētu veidošanās risku. Krēms satur Optimal Repair kompleksu, kas palīdz atjaunot ādas barjeru, un ANTALGICINE™ tehnoloģiju, kas mazina niezi un diskomfortu. Produkts ir piemērots lietošanai uz sejas, ķermeņa un intīmām zonām, un to var lietot pieaugušie, bērni un zīdaiņi.

Atklāj Lauras zelta likumus aknes skartas ādas kopšanā! 💆‍♀️✨

5 noslēpumi veselīgākai ādai, kas var mainīt Tavu pieeju ādas kopšanai.

Ādas kopšana, īpaši aknes vai piņņu gadījumā, prasa uzmanību, zināšanas un rūpes. Mēs bieži vien kļūdāmies, meklējot ātrus risinājumus, bet tieši pamata likumi ir tie, kas palīdz ilgtermiņā. Šeit ir 5 būtiskākie likumi, kas palīdzēs labāk izprast un rūpēties par savu ādu.

1. likums – Pareiza attīrīšana 🧼

Ādu jāattīra 2 reizes dienā, lai saglabātu līdzsvaru.
➡️ Pārāk bieža mazgāšana var izraisīt sausumu.
➡️ Pārāk reta – veicina netīrumu un baktēriju uzkrāšanos.

Līdzsvars ir atslēga – rīta un vakara attīrīšana ar piemērotiem līdzekļiem palīdz ādai justies labi katru dienu.

2. likums – Mitrināšana ir nepieciešama arī taukainai ādai! 💧

Kad āda ir dehidrēta, tā ražo vairāk sebuma, lai kompensētu mitruma trūkumu.
➡️ Izvēlies mitrinātāju bez eļļām, lai līdzsvarotu mitruma līmeni un samazinātu tauku ražošanu.

Neaizmirsti – mitrināšana nepadara ādu taukainu, tā padara to veselīgu.

3. likums – Mērķēta kopšana 🎯

Lai uzlabotu ādas stāvokli un reljefu, ir svarīga dziļa attīrīšana un aktīvas sastāvdaļas:

  • Salicilskābe

  • Benzoilperoksīds

Šīs vielas palīdz cīnīties ar pinnēm un uzlabot ādas tekstūru (ja nav akūtu iekaisumu).

4. likums – SPF ir obligāts! ☀️

Saules aizsargkrēms ir neaizstājams, jo:
➡️ Saule var pasliktināt iekaisumu.
➡️ Palielināt rētu veidošanos.
➡️ Veicināt pigmentācijas izmaiņas.

Aknes skarta āda ir jutīgāka pret sauli, tāpēc SPF jālieto katru dienu – arī mākoņainā laikā!

5. likums – Padalies un atceries! 😊

Ja šie padomi Tev noderēja, saglabā tos un padalies ar draugiem. Mēs visi mācāmies no pieredzes, un kopā ir vieglāk!

Atklāj Lauras zelta likumus aknes skartas ādas kopšanā! ✨

💚 Tu neesi viens savā cīņā ar akni. Seko līdzi www.aknesklase.lv , Bioderma sociālajiem medijiem un iedvesmojies, mācies un sper soli tuvāk veselīgākai ādai.

🌟 Atklāj sevi un rūpes par savu ādu no jauna! 💖

Vai esi nogurusi no cīņas ar pin­nēm? Vai meklē risinājumu, kas apvieno gan dekoratīvo kosmētiku, gan patiesu ādas kopšanu? Te ir lieliskas ziņas! BIODERMA Sébium Global Cover ir vairāk nekā tikai fluīds – tas ir tavs uzticamais sabiedrotais ceļā uz veselīgāku, tīrāku un vienmērīgāku ādu! 🛡️✨

✨ Kāpēc šis fluīds ir tik īpašs?

Lai arī tirgū ir daudz produktu, kas sola risināt ādas nepilnības, BIODERMA Sébium Global Cover izceļas ar savu unikālo formulu, kas strādā tieši tur, kur tas nepieciešams – pie ādas problēmu saknes.

Laura, mūsu skaistuma entuziaste un ādas kopšanas fane, dalās savā pieredzē:

🧴 Produkta apraksts

Šis tonētais fluīds apvieno sevī divas funkcijas:

  • Ārstnieciska iedarbība: Pateicoties  Fluidactiv™  tehnoloģijai, fluīds bioloģiski iedarbojas uz piņņu cēloņiem un izpausmēm, atjaunojot ādas tauku sastāva līdzsvaru un kavējot jaunu bojājumu veidošanos.

  • Tonējošs efekts: Fluīds nodrošina vieglu pārklājumu, maskējot ādas nepilnības un izlīdzinot ādas toni, vienlaikus saglabājot dabisku izskatu.

🌿 Galvenās sastāvdaļas un to iedarbība

  • Bakukiols un Fluidactiv™ komplekss: Bioloģiski līdzsvaro sebuma sastāvu, novēršot poru aizsprostošanos.

  • AHA esteri, salicilskābe un citronskābe: Attīra poras un izlīdzina ādas struktūru.

  • Enoksolons: Nomierina ādu un mazina apsārtumu.

  • Cinka glikonāts: Regulē tauku izdalīšanos un samazina ādas spīdumu.

  • Glicerīns: Nodrošina ilgstošu ādas mitrināšanu.

💄 Vairs ne tikai makeup – īsta ādas kopšanas māksla!

Ar Sébium Global Cover tu iegūsti vairāk nekā vienkāršu tonālo krēmu. Tas palīdz ādai elpot, ārstē to, un tajā pašā laikā ļauj tev izskatīties pārliecinoši katru dienu.

👉 Kā lietot?

  1. Lietojiet Sébium Global Cover no rīta pēc ādas notīrīšanas ar Sébium H2O micelāro attīrošo ūdeni vai Sébium Gel moussant attīrošo putojošo gelu. 

  2.  Vispirms uzklājiet pūtītēm nedaudz zaļā korektora, kas atrodas vāciņā. 

  3. Tad noskrūvējiet vāciņu un uzklājiet tonēto fluīdu uz visas sejas.

Ja vēlies, lai ādas kopšana būtu efektīva un ērta, un lai vairs nevajadzētu izvēlēties starp kopšanu un estētiku – BIODERMA Sébium Global Cover ir tas, kas tev vajadzīgs! Atklāj sava skaistuma patieso potenciālu un ļauj savai ādai mirdzēt gan šodien, gan ilgtermiņā!

sebium gobal cover bioderma

🔍 Iedvesmojies no Danas pieredzes – Akne un tās psiholoģiskā ietekme

Akne nav tikai vizuāls ādas defekts, kā bieži vien sabiedrībā tiek uzskatīts – tā ir daudzfaktoru slimība, kas īpaši bieži skar pusaudžus, bet var parādīties arī pieaugušā vecumā. Aiz šīs problēmas slēpjas ne tikai hormonālais disbalanss vai ādas mikrofloras izmaiņas, bet arī daudz dziļāki psiholoģiski faktori – zems pašvērtējums, stress un pat depresija.

Danas ceļš

No novembra līdz martam sekojām divu iedvesmojošu influenceru – tostarp Danas – ādas kopšanas stāstiem. Viņas ceļš cīņā ar akni ir piemērs tam, cik svarīgi ir saprast, ka aknes ārstēšana nav tikai par ārējiem līdzekļiem – tā ir arī par iekšējo pasauli, pašsajūtu un emocionālo līdzsvaru.

Dana savā atklātajā video dalās ar to, kā viņa jutās, kad šķita, ka nekas nepalīdz, kā viņa nonāca līdz nogurumam un pat izdegšanas sajūtai, cīnoties ar ādas stāvokli. Taču tieši šajā brīdī viņa saprata, cik svarīgi ir ne tikai rūpēties par ādu ar kvalitatīviem līdzekļiem, bet arī par sevi – par savu prātu, emocijām un labsajūtu.

Psiholoģiskā ietekme – vairāk nekā tikai āda

Akne bieži vien nopietni ietekmē cilvēka pašvērtējumu. Viens no veidiem, kā tas notiek, ir tā sauktā internalizētā stigma, kad cilvēks pieņem sabiedrības negatīvos uzskatus par akni un sāk justies nepilnvērtīgs, izolējot sevi no citiem. Pētījumi rāda, ka šī stigmatizācija īpaši skar vīriešus, cilvēkus ar smagāku akni un depresijas simptomiem, kā arī tos, kuru dzīves kvalitāte jau ir zemāka.

Nogurums un izdegšana – cīņas sekas

Pastāvīga cīņa ar akni var novest pie fiziska un emocionāla noguruma, kas izpaužas kā izdegšanas sajūta. Šādos brīžos ļoti svarīga ir pašaprūpe – ne tikai ādas kopšanas rutīna, bet arī rūpes par savu emocionālo veselību. Dana atzīst, ka lūzuma punkts viņai bija brīdis, kad viņa sāka pievērsties lietām, kas palīdz atgūt līdzsvaru – sports, meditācija, hobiji un laiks sev.

Zini, kam uzticēties

Internetā ir daudz dažādu “brīnumlīdzekļu”, bet ne visi ir uzticami vai efektīvi. Dana uzsver, cik nozīmīga ir konsultācija ar dermatologu un zinātniski pamatotas pieejas izvēle. Tikai profesionālis var palīdzēt atrast piemērotāko risinājumu konkrētajai situācijai.

📚 Noskaties Danas pilno video!

Lauras stāsts: vairāk nekā 10 gadu cīņa ar akni un ceļš uz veselīgāku ādu

Akne nav tikai pārejoša pusaudžu problēma – dažiem tā kļūst par ilgstošu izaicinājumu, kas ietekmē ne tikai ādas stāvokli, bet arī emocionālo labsajūtu. Šis ir Lauras stāsts – atklāts, patiess un iedvesmojošs piemērs tam, ka, pateicoties mērķtiecīgai pieejai, dermatologa atbalstam un piemērotiem produktiem, iespējams panākt redzamus uzlabojumus arī pēc gadiem ilgas cīņas.

Kad viss sākās – ne tikai “pusaudžu akne”

Laurai pirmie aknes simptomi parādījās jau vidusskolas laikā. Viņa laikus vērsās pie kosmetologa, taču apkārtējo komentāri bieži bija pretrunīgi:

| “Tā taču tikai pusaudžu akne – pāries pati.”

Diemžēl tā nebija. Tieši šī nevainīgā attieksme lika Laurai saprast, ka nepieciešams meklēt profesionālu palīdzību. Viņa devās pie dermatologa, kurš nozīmēja antibiotikas, un pirmo reizi viņa piedzīvoja reālus uzlabojumus.

Dzīve mainās – ādas stāvoklis arī

Pēc skolas Laura devās studēt uz Angliju. Mainoties klimatam, dzīvesveidam un stresa līmenim, akne atgriezās ar vēl lielāku intensitāti. Šoreiz viņa mēģināja risināt problēmu pati – eksperimentējot ar dažādiem kosmētikas līdzekļiem, kas galu galā nopietni sabojāja ādas barjeru, izraisot smagus iekaisumus un jūtīgumu.

Atgriešanās uz pareizā ceļa

Pēc atgriešanās Latvijā Laura atkal vērsās pie dermatologa. Šoreiz tika nozīmēta intensīvāka terapija – Akutāns (izotretinoīns). Pakāpeniski ādas stāvoklis sāka uzlaboties, un viņa atguva kontroli pār savu ādas veselību.

Svarīga daļa no šī ceļa bija arī atbilstošu dermokosmētikas līdzekļu iekļaušana ikdienas kopšanā, kas palīdzēja ādai atjaunoties un nostiprināt tās aizsargbarjeru.

Šodien – pārliecība un līdzsvars

Šobrīd Laura joprojām regulāri apmeklē savu dermatologu un turpina izmantot dermokosmētiku, lai saglabātu sasniegtos rezultātus. Viņas āda ir redzami uzlabojusies, bet vēl svarīgāk – viņa atguvusi savu pašpārliecinātību.

Lauras stāsts ir atgādinājums – katra āda ir unikāla, un ceļš uz līdzsvaru prasa gan zināšanas, gan pacietību. Ja arī Tu cīnies ar akni, nekautrējies meklēt palīdzību. Profesionāla dermatologa konsultācija un kvalitatīva ādas kopšana ir pirmais solis uz veselīgāku ādu.

Divi ceļi pret akni – viena platforma iedvesmai un zināšanām: aknesklase.lv

Aknes ārstēšana nereti ir ne tikai fizisks, bet arī emocionāls izaicinājums. Katrs, kurš saskāries ar akni, zina – šis ceļš ir pilns ar mēģinājumiem, kļūdām, vilšanos un galu galā arī atklājumiem. Tieši tāpēc mēs Aknes Klase komandā sekojām līdzi divu drosmīgu cilvēku – influenčeru Danas un Lauras – pieredzei cīņā ar akni. Tagad viss viņu ceļā piedzīvotais tiks apkopots vienuviet – aknesklase.lv! 📚

Danas 10 gadu pieredze: kas palīdzēja un ko viņa darītu citādi?

Dana atklāti dalās savā desmitgades garumā gūtajā pieredzē ar akni – sākot no pirmās saskarsmes pusaudžu gados līdz šodienai, kad viņa beidzot jūtas pārliecināta par savu ādu. Viņas stāsts ir iedvesmojošs un vienlaikus ļoti reāls – ar visiem kāpumiem un kritumiem.

Mēs ticam, ka visvērtīgākie padomi nāk no cilvēkiem, kas paši ir izgājuši līdzīgu ceļu. Tāpēc Aknes Klase ir vairāk nekā tikai informatīva platforma – tā ir vieta, kur var smelties iedvesmu, sapratni un reālus risinājumus.

Dana atklāti dalās savā desmitgades garumā gūtajā pieredzē ar akni – sākot no pirmās saskarsmes pusaudžu gados līdz šodienai, kad viņa beidzot jūtas pārliecināta par savu ādu. Viņas stāsts ir iedvesmojošs un vienlaikus ļoti reāls – ar visiem kāpumiem un kritumiem.

Seko līdzi Danas stāstam un uzzini:

  • Kādas izplatītas kļūdas Dana pieļāva sākumā, ko tagad viņa ieteiktu izvairīties citiem?

  • Kā viņa atklāja sev piemērotākos produktus un ārstēšanas pieejas?

  • Kādu lomu viņas ceļā spēlēja Bioderma produkti – kas tieši palīdzēja, un kāpēc?

💚 Tu neesi viens savā cīņā ar akni. Seko līdzi  www.aknesklase.lv – iedvesmojies, mācies un sper soli tuvāk veselīgākai ādai.

🌸 Sveiks, pavasari! Laiks atmodināt ādas veselību kopā ar Sebium

Ar prieku sveicam jauno sezonu – pavasaris ir klāt! Tas ir pārmaiņu un atjaunošanās laiks gan dabā, gan arī mūsu pašsajūtā un ārienē. Mēs esam gatavi šim sezonas izaicinājumam – tīrai, veselīgai un starojošai ādai. Un Tu? 🌞

Akne vai pinnes nav jāuztver kā nepilnība – tā nav zīme, ka āda ir “sabojāta”. Tā ir vienkārši ādas reakcija uz dažādiem iekšējiem vai ārējiem faktoriem, kas signalizē, ka tai nepieciešama īpaša uzmanība, rūpes un piemērota kopšana. Ar pareizi izvēlētiem produktiem un regulāru rutīnu, āda var atgūt savu dabisko līdzsvaru un veselīgu izskatu.

🌿 Aprīlis – jauns sākums Tavai ādai

Šomēnes aicinām Tevi pievienoties mums ceļā uz pārliecinātu smaidu un veselīgu ādu bez raizēm. Seko līdzi mūsu ieteikumiem, padomiem un ikdienas rituāliem, lai soli pa solim sakārtotu savas ādas kopšanas ieradumus.

Mēs dalīsimies ar:

  • Praktiskiem padomiem problemātiskas ādas kopšanai;

  • Mītiem un patiesību par akni un tās cēloņiem;

  • Ekspertu viedokļiem no dermatologiem;

  • Pieredzes stāsti no Lauras un Danas;

  • Ieteikumiem par Sebium produktu izmantošanu efektīvai, bet saudzīgai kopšanai.

🌿 Sebium – uzticams sabiedrotais Tavas ādas balansam

Bioderma Sebium līnijas produkti ir radīti sadarbībā ar dermatologiem, un to mērķis ir palīdzēt ādai ne tikai izskatīties labāk, bet arī justies labāk. Tie atjauno ādas dabisko līdzsvaru, samazina iekaisumus, un vienlaikus ir maigi un piemēroti ikdienas lietošanai. 

Sebium produkti ne tikai palīdz cīnīties ar akni, bet arī:

  • Samazina lieko sebuma izdalīšanos;

  • Attīra poras un uzlabo ādas tekstūru;

  • Novērš jaunu izsitumu rašanos;

  • Uzlabo ādas pašsajūtu un izskatu ilgtermiņā.

💫 Tīra āda = pārliecināts Tu

Tīra un veselīga āda sniedz vairāk nekā tikai labu izskatu – tā vairo pārliecību un uzlabo pašsajūtu. Mēs vēlamies būt Tev līdzās šajā ceļā, iedvesmojot, izglītojot un palīdzot atrast savām vajadzībām atbilstošāko risinājumu.

Sekojot mums aprīlī, Tu iegūsi vērtīgu informāciju, kas palīdzēs saprast savas ādas vajadzības un izvēlēties piemērotākos risinājumus.

Atceries: Tu neesi viens šajā ceļā. Akne nav iemesls kaunam – tā ir tikai daļa no ādas stāsta, kuru mēs varam palīdzēt pārveidot. ❤️
Seko mūsu ikdienas saturam te!
akne pinnes bioderma
akne pinnes bioderma

AKNE UN RĒTAS

Akne jeb pinnes ir viena no izplatītākajām ādas problēmām, ar kuru dzīves laikā saskaras liela daļa cilvēku. Lai gan visbiežāk akne tiek saistīta ar pusaudžu vecumu, tā var rasties jebkurā dzīves posmā, arī pieaugušajiem līdz pat 40 vai 45 gadu vecumam. Akne nav tikai kosmētiska problēma – tā var ietekmēt gan pašapziņu, gan dzīves kvalitāti. Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir ne tikai cīņa ar iekaisumu, bet arī sekas, ko akne atstāj uz ādas – rētas.

Kāpēc veidojas aknes rētas?

Rētas rodas tad, kad ādas struktūra tiek būtiski bojāta, un organisms cenšas to atjaunot. Rētas veidojas gadījumos, kad trauma vai iekaisuma process skar dziļākos ādas slāņus. No normālas ādas rētas atšķiras estētiski, funkcionāli un morfoloģiski – tās ir veidotas no izmainītām: slikti strukturētām un blīvi slāņotām kolagēna šķiedrām. Aknes rētas var iedalīt atkarībā no tā, vai kolagēna apjoms ir zaudēts vai pieaudzis:

  • Hipertrofiskas rētas – tās veidojas, ja organisms ražo pārāk daudz kolagēna, radot paaugstinātu rētu uz ādas.
  • Atrofiskas rētas – tās rodas, kad iekaisuma dēļ pazūd ādas kolagēns, un āda kļūst bedraina vai ieliekta. Tās ir dominējošās aknes gadījumā (80-90%).
  • Keloidālas rētas – tās ir patoloģiskas rētas, kuras izraisa brūču dzīšanas traucējumi, tās pēc būtības ir rēta-audzējs. Keloīdi spontāni nesamazinās, un nav iespējams panākt to dabisku izzušanu.

Jo dziļāks ir ādas iekaisums, jo lielāka iespēja, ka rētas veidosies.

Kā novērst rētu veidošanos?

Aknes ārstēšanas galvenais mērķis ir ne tikai mazināt pašreizējos iekaisumus, bet arī novērst rētu veidošanos. Ir svarīgi savlaicīgi konsultēties ar dermatologu un izvēlēties piemērotu ārstēšanas plānu. Dermatologi var ieteikt gan medikamentozu terapiju, gan arī dažādas ādas kopšanas procedūras, kas palīdz kontrolēt iekaisumu un novērst ilgstošas sekas.

Svarīgākie padomi, kā samazināt rētu veidošanos:
  1. Nespaidi pinnes. Piņņu spaidīšana bieži vien izraisa lielākus ādas bojājumus un palielina rētu veidošanās risku. Īpaši bīstami tas ir dekoltē zonā, kur rētas veidojas ļoti viegli.
  2. Pareiza ādas kopšana. Izvēlies produktus, kas ir piemēroti ādas tipam un stāvoklim un nodrošina maigu, bet efektīvu attīrīšanu un kopšanu.
  3. Izvairies no pārmērīgas saules iedarbības. Saules starojums var pastiprināt rētas un pigmentāciju, tādēļ vienmēr lieto saules aizsargkrēmu.
  4. Profesionāla ārstēšana. Konsultējies ar dermatologu par iespējamiem risinājumiem, piemēram, medikamentozu terapiju, ķīmiskajiem pīlingiem vai lāzerprocedūrām.
Rētu ārstēšanas iespējas

Ja rētas tomēr ir izveidojušās, tās pilnībā likvidēt nav iespējams, bet ir dažādas iespējas to izskatu uzlabot:

  • Lāzerterapija. lai mazinātu apsārtumu, pigmentāciju un izlīdzinātu ādas toni. Lāzeri arī veicina rētu samazināšanu un iekaisuma mazināšanu. Populārākās metodes ir frakcionētā slīpēšana, adatu radiofrekvence, ķīmiskie pīlingi un injekcijas. Procedūru skaits ir atkarīgs no rētu dziļuma, vidēji nepieciešamas 1-4 sesijas. Pēc slīpēšanas jāizvairās no saules un jārēķinās ar atveseļošanās laiku, kas var svārstīties no nedēļas līdz vairākiem mēnešiem.
  • Ādas stāvokļa uzlabošanai tiek izmantotas injekcijas ar hialuronskābi vai PRP (ar trombocītiem bagātināta plazma). Šīs vielas palīdz ādai atjaunoties, jo tās nodrošina papildu resursus dzīšanas procesā, uzlabojot ādas reljefu un paātrinot dzīšanu. PRP stimulē šūnu atjaunošanos, pateicoties augšanas faktoriem, bet hialuronskābe veicina ādas mitrināšanu un dzīšanu. Biorevitalizācijā un mezoterapijā tiek izmantotas dažādas injekcijas, kas palīdz stimulēt ādas atjaunošanos.

Akne ir komplekss ādas stāvoklis, kam nepieciešama kombinēta ārstēšana un preventīvie pasākumi, lai novērstu rētu veidošanos. Lai gan pilnībā atbrīvoties no aknes rētām nav iespējams, pareiza pieeja var ievērojami uzlabot ādas stāvokli un kvalitāti. Rūpīga ādas kopšana un regulāras ārstēšanas procedūras palīdz ātrāk atjaunot ādu un samazināt rētu veidošanās risku.

Arī Laura ir izmantojusi lāzerterapiju, lai ārstētu akni, jo, ja akne ir radījusi rētas, bieži vien tikai ar ādas kopšanu var būt par maz. Lāzerterapija palīdz samazināt rētu apjomu un uzlabo ādas kvalitāti, taču ir svarīgi apvienot to ar citiem ārstēšanas veidiem, lai sasniegtu optimālus rezultātus.

Kāpēc “saule liek pumpām pazust” ir mīts?

saule un pumpas

Vasaras laiks bieži vien nāk ar solījumu par tīrāku, labāku, skaistāku ādu un nereti to arī piepilda, vismaz sākumā tā šķiet.. Daudzi cilvēki, kas cieš no pumpām, novēro, ka viņu ādas stāvoklis patiešām uzlabojas siltajos mēnešos, un pozitīvā rezultāta iespaidā ādu gribas vēl vairāk pakļaut saulei. Taču šis uzlabojums ir tikai īslaicīgs un diemžēl var novest pie lielām problēmām. Kāpēc tā notiek? Aplūkosim tuvāk.

Saule un pumpas?

Ultravioletajiem (UV) stariem patiešām piemīt ādu dezinficējošas īpašības. Vienkāršiem vārdiem runājot, – saule “izžāvē” ādu, izsausinot pumpas un ļaujot tām ātrāk sadzīt. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi cilvēki pamana, ka viņu ādas stāvoklis vasarā šķiet uzlabojies. Tomēr šis efekts ir mānīgs un īslaicīgs.

UV staru kaitīgā ietekme

UV stari bojā ādas virsējo kārtu – epidermu. Kad āda tiek bojāta, tā reaģē, sabiezējot raga kārtai (stratum corneum), kas ir ādas virsējais slānis. Tas notiek, lai aizsargātu dziļākos ādas slāņus no bojājumiem. Diemžēl, sabiezējusī ādas raga kārta var aizsprostot poras, veicinot jaunu nosprostojumu – komedonu – veidošanos, kas galu galā pārvēršas par pumpām. Tādējādi, lai gan sākotnēji āda var šķist tīrāka, pēc dažām nedēļām pumpas atgriežas un bieži vien pat pastiprinās.

Starp citu,  interesants fakts: dermatologu novērojums – vasaras mēnešos aknes/piņņu pacienti ir ievērojami retāk sastopami dermatologu kabinetos, tomēr rudenim pietuvojoties, šo pacientu skaits manāmi pieaug. Uztvērāt domu?

Pēcsauļošanās efekti

Papildus iepriekš minētajam jāņem vērā, ka, sauļojot piņņu skartu ādu, iekaisuma vietā izgulsnējas pigments. Tas noved pie ādas plankumainības, izteikti nevienmērīga ādas toņa un raupjuma, it īpaši uz pieres. Saule var arī pastiprināt aknes rētas, padarot tās redzamākas. Pēc vasaras āda bieži kļūst plankumaina, un tās tekstūra var būt nelīdzena un raupja.

Kā rūpēties par ādu vasarā?

Lai gan var būt vilinoši izmantot sauli kā līdzekli piņņu ārstēšanai, ilgtermiņā tas visbiežāk radīs vairāk problēmu nekā labuma. Te ir daži ieteikumi, kā labāk rūpēties par ādu vasaras laikā:

Šajā bloga ierakstā tiek apskatīti vairāki svarīgi aspekti, kas palīdz uzlabot un mazināt pinnes. Regulāra ādas attīrīšana, kopšana, veselīgs uzturs, dzīvesveida faktori un konsultācijas ar dermatologu ir būtiski elementi, lai uzturētu veselīgu ādu.

Uzmanība jāpievērš tam, lai saules aizsargkrēms pasargātu gan no UVA, gan UVB stariem, to ražotājs norāda uz iepakojuma, kā arī ciparam, kas norādīts pie SPF. Ieteicams lietot krēmus ar maksimāli lielu aizsardzību – SPF 50+, jo ikdienā mēs saules starojumu “sakrājam”, tam ir kumulatīvs efekts. Šobrīd mums ir pieejami visdažādākie saules aizsarglīdzekļi – ar toni vai bez, krēmi, fluīdi, kompaktie pūderi, losjoni un izsmidzināmi aerosola veidā, katram pielāgojami individuāli.

Galvenais ir izvēlēties savam ādas tipam piemērotu un to ikdienā lietot. Jāatceras gan, ka saules aizsarglīdzekļi darbojas 2-3 stundas, līdz ar to dienas laikā aizsardzība atkārtoti jāatjauno, ja sanāk ilgāk uzturēties saulē.”

Izvairīšanās no ilgstošas sauļošanās

Lai gan saules starojums var šķist labs īslaicīgs risinājums, ilgstoša sauļošanās var pasliktināt ādas stāvokli. Visdrošāk saulē atrasties rīta stundās līdz plkst. 11:00, vai pēcpusdienā pēc plkst. 16:00, jo tad saule starojuma intensitāte ir mazāka. Jānovērtē savs ādas fototips – ja āda ir ļoti gaiša, daudz vasaras raibumu, rudi mati, tad āda saulē noteikti apdegs ievērojami ātrāk nekā cilvēkam ar tumsnēju ādu.

Viennozīmīgi pateikt, cik ilgi drīkst vai nedrīkst atrasties saulē, ir grūti, jo katram tas ir individuāli. Dienās, kad saules starojuma indekss ir paaugstināts – to parasti ziņo laika ziņās, saulē var apdegt pat 15-20 minūšu laikā.

Piņņu skartas ādas ārstēšanas un kopšanas turpināšana

Nepārtrauciet lietot dermatologa ieteiktos aknes ārstēšanas līdzekļus un kopšanas kārtību pat ja šķiet, ka ādas stāvoklis ir uzlabojies. Šie līdzekļi palīdz novērst jaunu pumpu veidošanos un saglabāt ādas veselību.

Veselīga āda sākas ar pareizu un atbildīgu ādas kopšanu!

Lai gan šķiet, ka saulīte var palīdzēt cīnīties ar akni/pinnēm, šis efekts ir īslaicīgs un visbiežāk rada ilgtermiņa problēmas. UV starojums bojā ādu, veicina jaunu pumpu veidošanos un var padarīt ādu plankumainu un nevienmērīgu. Tāpēc mēs aicinām vēl atlikušajā vasaras laikā labāk izvēlēties zinātniski pamatotus risinājumus un aizsargāt savu ādu pret kaitīgo UV starojumu.

saule un pumpas