saule un pumpas

Vasaras laiks bieži vien nāk ar solījumu par tīrāku, labāku, skaistāku ādu un nereti to arī piepilda, vismaz sākumā tā šķiet.. Daudzi cilvēki, kas cieš no pumpām, novēro, ka viņu ādas stāvoklis patiešām uzlabojas siltajos mēnešos, un pozitīvā rezultāta iespaidā ādu gribas vēl vairāk pakļaut saulei. Taču šis uzlabojums ir tikai īslaicīgs un diemžēl var novest pie lielām problēmām. Kāpēc tā notiek? Aplūkosim tuvāk.

Saule un pumpas?

Ultravioletajiem (UV) stariem patiešām piemīt ādu dezinficējošas īpašības. Vienkāršiem vārdiem runājot, – saule “izžāvē” ādu, izsausinot pumpas un ļaujot tām ātrāk sadzīt. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc daudzi cilvēki pamana, ka viņu ādas stāvoklis vasarā šķiet uzlabojies. Tomēr šis efekts ir mānīgs un īslaicīgs.

UV staru kaitīgā ietekme

UV stari bojā ādas virsējo kārtu – epidermu. Kad āda tiek bojāta, tā reaģē, sabiezējot raga kārtai (stratum corneum), kas ir ādas virsējais slānis. Tas notiek, lai aizsargātu dziļākos ādas slāņus no bojājumiem. Diemžēl, sabiezējusī ādas raga kārta var aizsprostot poras, veicinot jaunu nosprostojumu – komedonu – veidošanos, kas galu galā pārvēršas par pumpām. Tādējādi, lai gan sākotnēji āda var šķist tīrāka, pēc dažām nedēļām pumpas atgriežas un bieži vien pat pastiprinās.

Starp citu,  interesants fakts: dermatologu novērojums – vasaras mēnešos aknes/piņņu pacienti ir ievērojami retāk sastopami dermatologu kabinetos, tomēr rudenim pietuvojoties, šo pacientu skaits manāmi pieaug. Uztvērāt domu?

Pēcsauļošanās efekti

Papildus iepriekš minētajam jāņem vērā, ka, sauļojot piņņu skartu ādu, iekaisuma vietā izgulsnējas pigments. Tas noved pie ādas plankumainības, izteikti nevienmērīga ādas toņa un raupjuma, it īpaši uz pieres. Saule var arī pastiprināt aknes rētas, padarot tās redzamākas. Pēc vasaras āda bieži kļūst plankumaina, un tās tekstūra var būt nelīdzena un raupja.

Kā rūpēties par ādu vasarā?

Lai gan var būt vilinoši izmantot sauli kā līdzekli piņņu ārstēšanai, ilgtermiņā tas visbiežāk radīs vairāk problēmu nekā labuma. Te ir daži ieteikumi, kā labāk rūpēties par ādu vasaras laikā:

Šajā bloga ierakstā tiek apskatīti vairāki svarīgi aspekti, kas palīdz uzlabot un mazināt pinnes. Regulāra ādas attīrīšana, kopšana, veselīgs uzturs, dzīvesveida faktori un konsultācijas ar dermatologu ir būtiski elementi, lai uzturētu veselīgu ādu.

Uzmanība jāpievērš tam, lai saules aizsargkrēms pasargātu gan no UVA, gan UVB stariem, to ražotājs norāda uz iepakojuma, kā arī ciparam, kas norādīts pie SPF. Ieteicams lietot krēmus ar maksimāli lielu aizsardzību – SPF 50+, jo ikdienā mēs saules starojumu “sakrājam”, tam ir kumulatīvs efekts. Šobrīd mums ir pieejami visdažādākie saules aizsarglīdzekļi – ar toni vai bez, krēmi, fluīdi, kompaktie pūderi, losjoni un izsmidzināmi aerosola veidā, katram pielāgojami individuāli.

Galvenais ir izvēlēties savam ādas tipam piemērotu un to ikdienā lietot. Jāatceras gan, ka saules aizsarglīdzekļi darbojas 2-3 stundas, līdz ar to dienas laikā aizsardzība atkārtoti jāatjauno, ja sanāk ilgāk uzturēties saulē.”

Izvairīšanās no ilgstošas sauļošanās

Lai gan saules starojums var šķist labs īslaicīgs risinājums, ilgstoša sauļošanās var pasliktināt ādas stāvokli. Visdrošāk saulē atrasties rīta stundās līdz plkst. 11:00, vai pēcpusdienā pēc plkst. 16:00, jo tad saule starojuma intensitāte ir mazāka. Jānovērtē savs ādas fototips – ja āda ir ļoti gaiša, daudz vasaras raibumu, rudi mati, tad āda saulē noteikti apdegs ievērojami ātrāk nekā cilvēkam ar tumsnēju ādu.

Viennozīmīgi pateikt, cik ilgi drīkst vai nedrīkst atrasties saulē, ir grūti, jo katram tas ir individuāli. Dienās, kad saules starojuma indekss ir paaugstināts – to parasti ziņo laika ziņās, saulē var apdegt pat 15-20 minūšu laikā.

Piņņu skartas ādas ārstēšanas un kopšanas turpināšana

Nepārtrauciet lietot dermatologa ieteiktos aknes ārstēšanas līdzekļus un kopšanas kārtību pat ja šķiet, ka ādas stāvoklis ir uzlabojies. Šie līdzekļi palīdz novērst jaunu pumpu veidošanos un saglabāt ādas veselību.

Veselīga āda sākas ar pareizu un atbildīgu ādas kopšanu!

Lai gan šķiet, ka saulīte var palīdzēt cīnīties ar akni/pinnēm, šis efekts ir īslaicīgs un visbiežāk rada ilgtermiņa problēmas. UV starojums bojā ādu, veicina jaunu pumpu veidošanos un var padarīt ādu plankumainu un nevienmērīgu. Tāpēc mēs aicinām vēl atlikušajā vasaras laikā labāk izvēlēties zinātniski pamatotus risinājumus un aizsargāt savu ādu pret kaitīgo UV starojumu.

Categories: Uncategorized

0 Comments

Atbildēt

Avatar placeholder

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *