Aknes rētas – ko ar tām iesākt?

Aknes klases projekta ietvaros dalībniecēm bija unikāla iespēja doties uz Lāzerplastikas klīniku, kur dermatoloģe Dr. Kristīne Kalniņa iepazīstināja ar tehnoloģiskajām iespējām, kuras mūsdienu medicīna piedāvā aknes radīto seku likvidēšanai. Turpmākā raksta laikā ir veidots atskats par šo tikšanos, iekļaujot svarīgākās dr.Kristīnes Kalniņas piezīmes par pārrunātajām tēmām.

Akne jeb pinnes ir iekaisīga ādas slimība ar komedoniem (melniem un baltiem punktiem) iekaisīgām pūtītēm un nereti arī rētām.

Kad aknes ir iekaisums ir aktīvs, tad ir divas iespējas: vērsties pie kosmetologa (saistībā ar ādas kopšanu) un/vai pie dermatologa (saistībā ar ārstēšanu). Gadījumos, kad pēc iekaisuma ir palikušas rētas, talkā nāk medicīnas tehnoloģijas. Ja kādreiz ar lāzeru tika veiktas tikai rētu korekcijas, tad mūsdienās ir diezgan daudz iespēju arī iekaisīgu formu/paasinājumu gadījumā veikt lāzerterapiju. Atkarībā no izmantotās tehnoloģijas iespējams mazināt ādā esošo iekaisumu, novērst “sarkano rētu” un sekojošu pigmentācijas veidošanos.

Ir vairākas aknes stadijas un formas, un akne var paasināties jebkurā dzīves periodā – tas ir mīts, ka tā ir tikai pusaudžiem, un tad pienāk maģiskie divdesmit gadi, kad viss pazūd. Pieaugušo akne var būt līdz pat 40 – 45 gadu vecumam. 

Aknes ārstēšanas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti un pasargāt no potenciālo rētu veidošanās, uzlabot dzīšanu – jo iekaisums ir dziļāks, jo lielāka iespēja veidoties rētām. Reizēm pacienti saka, ka ādas bojājums jau kaut kad sadzīs, un pilnīgi noteikti, ka tā būs, tikai paliek jautājums, kā sadzīs, cik daudz būs rētu un pigmentācijas. Tādēļ aknes terapijas mērķis ir pēc iespējas nepieļaut rētu veidošanos, jo pilnīgi likvidēt rētas diemžēl nav iespējams. Var samazināt rētu apjomu, pabalināt tās un uzlabot ādas kopējo izskatu, taču pilnībā atbrīvoties no rētām nav iespējams.

Un atcerieties, ka piņņu spaidīšana ir nelāgs ieradums! No tā vajadzētu izvairīties, jo tas veicina sarkano rētu pastiprinātu veidošanos, pigmentācijas rašanos. Īpaši jāuzsver, ka nekad nevajadzētu spaidīt izsitumus dekoltē zonā, jo šajā ķermeņa apvidū ir izteikta rētu veidošanās tendence.

Kā norit lāzerterapijas konsultācija klīnikā?

Tiek izvērtēts ādas stāvoklis, analīžu nepieciešamība, kā arī tas, vai problēma ir akūta vai hroniska. Tas uzreiz ļauj izveidot terapijas plānu. Ja ir izteikts iekaisums un rētas, tad tā parasti ir sadarbība vairāku gadu garumā. Jo āda ir jāsagatavo procedūrām, pēc tam ir dzīšanas process, medikamentu lietošana. Tas ir līdzīgi kā tievēšanas procesā – rezultātus nevar gaidīt uzreiz. Arī šeit ir gan laika faktors, gan finanšu apsvērumi, gan pacienta dzīves plāni, jo terapija rada zināmu diskomfortu un ierobežojumus pacientam.

Par tehnoloģiskajām iespējām..

Pirmā opcija ir lāzers.

Ar lāzeriem tiek balināts apsārtums, pigmentācija. Izbalina, lai būtu vienmērīgs ādas tonis, lai nav plankumu. Ar lāzeriem ir iespējams veikt slīpēšanu, tātad mazināt to, cik rētas ir izteiktas, mazināt pašu iekaisumu. Lāzeri savā starpā atšķiras ar noteiktu gaismas viļņa garumu, kas nosaka to cik dziļi iedarbosies ādā un uz kādām struktūrām. Visbiežāk gaismas un lāzerterapiju izmantojam, lai izlīdzinātu ādas toni (mazinās apsārtums, pēciekaisuma pigmentācija), uzlabotu ādas reljefu – tātad mazinātu rētas, uzlabotu kopējo ādas izskatu, padarot to veselīgāku un satrojošāku.

Lai koriģētu rētas, visbiežāk izmantotās procedūras ir frakcionētā slīpēšana, adatu radiofrekvence, injekcijas un ķīmiskie pīlingi. Slīpēšana ir viena no visefektīvākajām metodēm, tomēr ir procedūra veicama tikai rudens ziemas periodā, pēc tās aptuveni nedēļu jāuzturas mājās, jo sejas āda ir gana sarkana un var būt krevelītes. Pēc procedūras jāizvairās no saules vairākus mēnešus un ikdienā jālieto saules aizsargkrēmi. Pēc būtības procedūras laikā ādā tiek “sacaurumota” līdz noteiktas dziļumam, radot kontrolētu traumu un veicinot jauna kolagēna ieaugšanu, tādējādi āda kļūst gludāka un mazinās rētas.

Procedūru skaits atkarīgs no rētu dziļuma un daudzuma. Vidēji tās ir 1-4 procedūras ar intervālu pusgads-gads. Laika atstarpe starp procedūrām ir ļoti dažāda. Tiek pievērsta uzmanība tam, cik ilgi saglabājas kreveles, cik ilgi ir ādas apsārtums. Piemēram, ja kreveles un apsārtums pazūd jau pēc nedēļas, tas nozīmē, ka āda ļoti ātri atjaunojas, un iespējams, ka jau pēc 6 mēnešiem varēs veikt nākamo slīpēšanas procedūru. Ja pēc procedūras kreveles saglabājas 7-10 dienas vai ilgāk, un apsārtums ir ļoti ilgi, tad nākamā slīpēšanas reize būs tikai pēc gada vai pusotra. Tas ir ļoti individuāli, jo viens faktors ir traumēšana, otrs – dzīšana. Dzīšanas gaitu paredzēt nav iespējams: kādam tā noritēs ātrāk, kādam – lēnāk. Atšķirība ir arī slīpēšanas parametros: var noslīpēt ļoti virspusēji, un tad to var darīt reizi divos mēnešos, bet var noslīpēt dziļi, un tad tā būs reize gadā vai pusotrā.

Vai var veikt procedūras, kad ir iekaisīgas pinnes?

Iekaisīgu piņņu gadījumā sākotnēji āda tiek sadziedēta un tikai pēc tam slīpēta. Tomēr cita starpā jāpiemin, ka nereti pacienti uzreiz vēlas slīpēšanas procedūru, tomēr visiem slīpēšana nav nepieciešama. Ja ir 1-2 rētas, tad ir iespējams izmantot lāzeru, kas uzlabo ādas liftingu, tādējādi tiek samazinātas arī rētas. Slīpēšana ir paredzēta tikai tad, ja ir liels laukums ar rētām, ja tās ir dziļas un citas metodes nelīdz, jo ierobežojumi ir diezgan lieli, kā minēts iepriekš.

Otra liela metožu grupa – injekcijas.

Ar kurām tiek uzlabots audu stāvoklis, lai ādai būtu resursi, no kā atjaunoties. Papildinot terapiju ar injekcijām, vai tā ir hialuronskābe, vai plazma (ar trombocītiem bagātināta plazma), ādai tiek iedoti resursi, kurus izmantot, lai atjaunotos, jo tā ir ļoti izsīkusi, tērējot savus resursus dzīšanas procesā, kas ādai ir liels darbs. Jo ādā vairāk hialuronskābes, jo labāk tā dzīst un atjaunojas, tas ietekmē arī ādas reljefu. Injekcijas var veikt arī hronisku iekaisīgu elementu gadījumā. Pinnes ātrāk sadzīst, un uzlabojas ādas stāvoklis. Dodot ādai papildu elementus, tai ir vieglāk atjaunoties Injekcijas tiek izvēlētas atbilstoši problēmai, situācijai.

  • PRP – no pacienta tiek paņemtas asinis, un tad speciālā mēģenē tiek atdalīta plazma, konkrēti ar trombocītiem. Trombocīti uz savas virsmas satur ļoti daudz augšanas faktoru, un tā ir tāda gluži “maģiska” viela, kas tiek iegūta no pacienta un ievadīta atpakaļ ādā. Tā sūta šūnām signālu, ka ir nepieciešams atjaunoties.
  • Biorevitalizācija un mezoterapija – arī tiek izmantota hialuronskābe, bet atšķirība ir tās blīvumā, palīgvielās. Šīs procedūras laikā tiek injicēta hialuronskābe ar dažādām papildu vielām audu stimulācijai.

Ko nedrīkst darīt, ja tiek veikta lāzerterapija?

Konsultācijas laikā ar pacientu tiek izrunāts ādas kopšanas un ārstēšanas režīms, lai saprastu, vai kaut kas uz laiku ir jāpārtrauc. Piemēram, injekciju gadījumā ir pilnīgi vienalga, kas tiek smērēts uz sejas ādas, bet, ja tiek izmantots lāzers, notiek izvērtēšana. Tātad, piemeklējot konkrētu procedūru, tiek izvērtēta medikamentu terapija. Piemēram, slīpēšanas procedūras ietvaros ādā tiek karsēts ūdens, un, ja ir bijis hronisks iekaisums, tad tiek ieteikts vispirms veikt biorevitalizāciju, lai ādu sagatavotu, un pēc tam slīpēt. Jo āda ir labāk pabarota un sagatavota, jo tā ātrāk sadzīst pēc slīpēšanas.

Pirmajā vizītē, pēc ādas stāvokļa novērtēšanas tiek izveidots pacientam atbilstošs terapijas plāns, ietverot izmaksas. Vienas procedūras izmaksas ir, sākot no 70-150 eiro, un parasti ir nepieciešamas vismaz 3-4 procedūras. Jebkurā gadījumā ir iespējams ar dakteri izrunāt, kas ir minimums, ar ko ir komfortabli sākt. Saprast to, kas traucē tieši šodien, un tad ar to arī sākt, dodoties pa mazam solītim uz priekšu.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *