Cīņa ar akni nav viegla un ātra, un tajā it nemaz nav jābūt vienam.

Aknes atbalsta programmas dalībnieki ir izveidojuši atbalsta grupu, kas sastāv gan no dažadu jomu speciālistiem, gan draugiem un tuviem cilvēkiem, kas neļauj padoties.

Cilvēks no manas atbalsta grupas jeb mans puisis – Valters. 

Runājot un jautājot par Valtera pieredzi ar akni, tad viņš nekad tā līdz galam nav sapratis, vai viņu skāra tieši akne. Tomēr savas dzīves laikā, tieši pusaudžu vecumā no 14 līdz 17 gadiem uz sejas bija novērojami vidēji mazi izsitumi. Lai ārstētu izsitumus, viņš devās pie kosmetologa, kur veica mehānisku sejas tīrīšanu, tāpat tīrīja seju ar attīrošu gelu. Lietoja arī krēmu, kura mērķis bija samazināt izsitumus, bet tas nesniedza rezultātu. Pēc Valtera domām, ar sejas ādas problēmu varbūt nesanāca tik ātri tikt galā tieši līdzekļu, taču ar kosmetologa palīdzību un regulāru sejas mazgāšanu āda kļuva tīra. Šobrīd un nu jau vairākus gadus akne/ izsitumi ir pilnībā izārstēti.

Valters novēl jauniešiem tikt galā ar akni pēc iespējas ātrāk! Kā arī vēlas atgādināt, ka akne un citas sejas problēmas nepadara cilvēku mazāk pievilcīgu. No aknes nav jākaunas un nevajag sevi šaustīt par to. Jo ātrāk mainīsies mentalitāte par šo, jo vieglāk būs pašiem!

Manai bērnības draudzenei Kristiānai ir vidēji smaga akne un tā sākās 12 gadu vecumā, šobrīd viņai ir 22 gadi. Kristiāna 18 gados sāka nopietnāk pievērsties sejas kopšanai un speciālistu apmeklēšanai, kopš tā laika akne ir samazinājusies, taču joprojām mēdz uzmesties pa kādai pumpai. Varētu teikt, ka akne iet roku rokā ar menstruālā cikla izmaiņām. 

Sākumā Kristiāna ir cīnījusies pret akni ar saviem spēkiem, lietojot daudz un dažādus sejas kopšanas līdzekļus.  17 gados beidzot vērsusies pie kosmetologa, un no tā brīža arī ir sākusies aknes ārstēšana. Sākumā kosmetologa ieteikumi palīdzēja, bet ar laiku sejas āda kļuva rezistenta pret lietotajiem produktiem un pumpas atgriezās. Pirms aptuveni gada pirmo reizi Kristiāna apmeklēja dermatalogu, kas arī uzstādīja oficiālu diagnozi – akne vulgaris. 

Pēc dermatologa rekomendācijām pakāpeniski izslēdza piena produktus un centās izvairīties no saldumiem un balto miltu izstrādājumiem, kā arī lieto ieteiktos kopšanas līdzekļus.  Līdz šim Kristiānai izdodas pieturēties pie plāna un izsitumi ir manāmi mazinājušies. 

Kristiāna uzskata, ka akni pilnībā nevar izārstēt, bet gan mazināt aktīvos izsitumus. Tagad viņai vairāk uz sejas ir aknes radītās rētas,un ik pa laikam izveidojas hormonālo izmaiņu radītie izsitumi.  

Kristiāna iesaka necensties tikt galā pašu spēkiem, bet gan vērsties pie speciālistiem un novēl pieturēties pie veselīga dzīvesveida- sports, uzturs un pietiekama ūdens uzņemšana. Kā arī – PAREIZA sejas kopšanas rutīna. 

Viens no manas atbalsta grupas dalībniekiem ir mans brālis Einārs, kurš ir gan mans labākais draugs, gan brālis vienā personā. Arī viņš ir saskāries ar akni un cīnās ar to vēl joprojām. Runājot par aknes smaguma pakāpi, Einārs, atzīmē, ka tai varētu būt vidēji smaga gaita. Pirmo reizi ar akni viņš saskārās aptuveni 14 gadu vecumā un kā jau iepriekš minēju, pilnībā tā vēl nav zudusi, tāpēc viņš ar to cīnās vēl šodien. Cerībā uzveikt akni, brālis bija devies arī pie dermatologa uz konsultāciju, kas ieteica, kā ārstēt akni. Pie kosmetologa nav devies un sejas kopšanu veic mājās patstāvīgi. Kā traucējošos faktorus aknes uzveikšanai, brālis atzīmē brīžus, kad tiek lietots neveselīgs uzturs, kā arī slinkumu dažkārt vakarā kārtīgi veikt sejas kopšanu. Savukārt, disciplīna un stresa mazināšana nodarbojoties ar sportu ir palīdzējuši smagajā cīņā ar akni. Arī šobrīd Einārs cenšas nenoslinkot un piekopt ikdienas sejas kopšanu 2 reizes dienā. Līdz šim viņš bija lietojis dažādu firmu produktus, taču man iesaistoties BIODERMA “Aknes klase” projektā, ieteicu brālim izmēģināt BIODERMA produktus, no kuriem viņš par mīļāko atzina BIODERMA Sebium micelāro ūdeni. 

Citiem jauniešiem, kas cīnās ar akni, Einārs novēlētu nepadoties, jo ceļš ir smags, taču rezultāts noteikti būs pūļu vērts!

Manam labākajam draugam Edgaram ir 17 gadi un viņš, kā arī es, ir saskāries ar akni. Edgaram akne bija vidēji smaga, bet viegli pamanāma apkārtējiem. Tas, protams, viņam nepatika, tāpēc viņš sāka ar to cīnīties.Edgars: ”Cīnījos ar akni viscītīgāk 10-12 gados. 13 gados sejas problēmas sāka samazināties un jau 14 gados uzskatu, ka izsitumu gandrīz kā nebija, tomēr es saprotu, ka problēma var jebkurā laikā atsākties, ja nepietiekami kopšu savu sejas ādu.’’ Edgars sākumā cīnījās ar akni saviem spēkiem, bet tas bija nepietiekami. Palīgā nāca kosmetologs, kas palīdzēja Edgaram ar sejas kopšanas rutīnu. Izcīnīt akni Edgaram būtiski palīdzēja sports un veselīgs uzturs. Edgars: ’’Agrāk ēdu daudz neveselīgus ēdienus un nebiju sportisks. Akne sāka samazināties, kad sāku ēst veselīgāk un nodarboties ar sportu.” bŠobrīd Edgars uzskata, ka akne ir izārstēta. Dažreiz viņam parādās daži izsitumi, bet tie vairs nav tik būtiski, salīdzinot ar tiem, kas bija agrāk. Edgars aizvien kopj savu ādu. Viņam ir sava sejas kopšanas rutīna, kura sastāv no attīrošiem gēliem, mitrinošiem krēmiem un dažādām sejas maskām. 

Edgars visiem cīņā ar akni novēl: ‘’ Es iesaku ikkatram atrast laiku, lai parūpētos par savas sejas ādu. Tas neaizņem daudz laika un dara tikai labu katram. Jāsaprot tas, ka sejas ārstēšana nav ne nedēļas, ne mēneša process, bet gan ilgāks laika posms. Galvenais nepadoties!’’

Mani draudzenei Danieliem ir pieredze ar akni, ar ko viņa labprāt padalās. Nelieli izsitumi viņai sāka parādīties no 12 gadu vecuma. Vēl joprojām Danielai uzrodas daži izsitumi, bet viņa tiek ar to galā pašas spēkiem. Kad jautāju, kas traucēja ātri tikt galā ar akni, viņa apgalvoja, ka nepietiekami uzņemtais ūdens daudzums. Līdzko šo problēmu atrisināja, āda sāka uzlaboties. Ne tikai ūdens uzņemšana organismā palīdzēja, bet arī māla maskas un dažādi produkti, kuru sastāvā ir tējas koku eļļa. Vēl draudzene minēja, ka nevajadzīga pieskaršanās sejai nav ieteicama, jo daudz baktērijas, kuras uzkrājas uz rokām, var nonākt ādas porās un veicinās piņņu veidošanos. 

Daniela novēl citiem jauniešiem, kas cīnās ar akni, nekad nepadoties un turpināt iesākto līdz sasniegts sevis vēlamais rezultāts!

Mana draudzene Evelīna saskārās ar akni apmēram 13-14 gadu vecumā un akne bija vidēji smaga. Evelīna sāka cīņu ar akni saviem spēkiem. Cīņu ar akni, galvenokārt, ietekmēja nepareizi piemeklēti ādas kopšanas produkti, kas ievērojami palēnināja procesu. Taču, kad pareizie kopšanas līdzekļi tika piemeklēti, ādas stāvoklis sāka ievērojami uzlaboties, akne sāka pazust. Uz doto brīdi akne nav pilnībā izārstēta, periodiski parādās daži izsitumi, taču tie tiek ātri pieveikti, kā arī vēl joprojām liela uzmanība tiek pievērsta izvēlēto ādas kopšanas produktu izmantošanas rutīnai. 

Evelīna novēl jauniešiem, kas cīnās ar akni, pacietību un mērķtiecību, jo ir svarīgi pieturēties ādas kopšanas rutīnas un pacietīgi gaidīt ādas stāvokļa uzlabojumus, kas var parādīties tikai pēc vairāku mēnešu kopšanas produktu aktīvas izmantošanas, kā arī nebaidīties dalīties savā problēmā arī ar citiem, jo bieži vien, tādā veidā var iegūt arī noderīgus padomus.

Mana draudzene Elza, tāpat kā es, ar akni saskaras ikdienā. Elzai akne ir bijusi vidēji smagā, smagā stāvoklī, jo akne ir bijusi novērojama pa visu seju, īpaši lieli, sāpīgi izsitumi ir bijuši uz vaigiem. Pirmās aknes pazīmes ir bijušas novērotas jau 12 gadu vecumā, taču akne Elzu skar arvien, tātad tā ilgst jau 8 gadus. Ar akni Elza ir mēģinājusi, galvenokārt, cīnīties saviem spēkiem, taču ir apmeklējusi arī dažādus kosmetologus. Kā galvenos iemeslus, kas traucē ātri atbrīvoties no aknes, var minēt pārāk mazu ūdens patēriņu uzturā, lielo vēlmi pēc saldumiem. Elza ir novērojusi, ka cīņā ar akni ļoti palīdz sevis disciplinēšana- sejas attīrīšana katru rītu un katru vakaru, pareizo sejas ādas kopšanas produktu izvēle, pielietošana. Būtiskas izmaiņas Elza ir ieviesusi savā uzturā, jo tās tiešām ir ietekmējušas viņas aknes progresivitāti- mazāka cukura uzņemšana uzturā, vairāk tiek dzerts ūdens, uzturā lieto piena produktus ar pēc iespējas mazāku tauku saturu, parastā piena vietā izmanto dažādus sojas pienus, kas nesatur laktozi. Tagad Elzai akne arī nav pilnībā izārstēta, šur, tur izsitumi aizvien parādās, īpaši menstruāciju laikā, kā jau tas notiek ļoti daudzām jaunietēm. Sejas ādas kopšanu Elza piekopj divas reizes dienā- no rīta un vakarā, taču, protams, ir reizes, kad ir izņēmumi un nav šī striktā rutīna, jo atrodas ārpus mājām un nav piekļuves visiem saviem ikdienišķajiem sejas ādas kopšanas produktiem.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *