Kā radošums un mākslas terapija palīdz aknes gadījumā?

Ilgstošs vai biežs stress, tā radītā trauksme un citas psihoemocionālas disfunkcijas aknes gadījumā ir viens no faktoriem, kas var pastiprināt ādas problēmas, tādēļ BIODERMA noorganizēja Aknes klases dalībniecēm tikšanos ar sertificētu mākslas terapeiti Līgu Cepurīti.🎨🖌️

 

Līga Cepurīte saka, ka palīdz cilvēkiem atgriezties pie sevis paša: “Terapijas procesā palīdzu klientam atpazīt grūtību cēloņus, apzināties to ietekmējošos un veicinošos faktorus, kā arī palīdzu apgūt praktiskas zināšanas, kā uzlabot savu funkcionēšanu ikdienā.”

Kā skaidro Latvijas Mākslas terapijas asociācija, mākslas terapija jeb vizuāli plastiskās mākslas terapija ir viena no četrām mākslu terapijas specializācijām, kurā izmanto mākslu un radošo procesu terapeitiskā kontekstā, lai uzlabotu un veicinātu cilvēka garīgo, emocionālo un fizisko labklājību. Mākslas terapijā cilvēks tiek aicināts savas domas, jūtas un vajadzības uzzīmēt, uzgleznot, izveidot no māla vai plastilīna, salikt kā kolāžu no attēliem vai atrast citu piemērotu mākslinieciskās izteiksmes veidu. Mākslas terapijā tiek izmantoti gan vārdi, gan bezvārdu „valoda” – māksla.

Līgas Cepurītes vadītajā meistarklasē Aknes klases dalībnieces zīmēja, gleznoja un lika attēlu kolāžu, atspoguļojot savas domas, jūtas un vajadzības. Tas dalībniecēm deva iespēju ļauties radošumam un brīvai izpausmei savā darba lapā gan vizuāli, gan tekstuāli, gan noslēgumā arī mutiski.

Kāpēc Aknes klases projekta dalībniecēm tika piedāvata tieši mākslas terapija?

Āda ir mūsu lielākais orgāns. Tas palīdz mums noorientēties pasaulē. Patīkams pieskāriens raisa patīkamas emocijas. Mūsu sensorā sistēma ir cieši saistīta ar sajūtām, līdz ar to tiek izmantoti mākslas materiāli, kurus varam sajust. Mākslas materiāli ir ļoti dažādi – zīmuļi, krītiņi, flomāsteri, guaša, ūdens krāsas, balti un krāsaini papīri, līme, māls, plastilīns, ģipsis, dabas materiāli u.c.

Emocijas un māksla

Cilvēka smadzenēs par virsvadību nepārtraukti cīnās divi centri: amigdala un kortekss. Amigdala ir atbildīga par instinktīvu reakciju – bēgšanu vai cīņu. Kortekss atbild par loģisko domāšanu, ko cilvēks var arī trenēt. Tas ļauj krīzes situācijās izvairīties no amigdalas virsvadības, saglabāt spriestspēju un pieņemt izsvērtus lēmumus.

Tieši korteksā veidojas domas, un cilvēku problēma bieži vien ir tā, ka viņi “iestrēgst korteksā.” Viņi apdomā visu, tajā skaitā visu par sevi. Cilvēki bieži vien maldās savos uzskatos par to, kā viņi izskatās, bet labi zina, kā grib izskatīties.

Ir svarīgi ne tikai paskatīties uz sevi no ārpuses, bet izvērtēt arī iekšējos procesus, it īpaši stresa situācijās, piemēram, kāda ir mana reakcija, jūtas, domas?

Līga Cepurīte uzsver, ka ir normāli, ka cilvēkam ir dažādas emocijas, jo “viss, kam nav ēnas, ir plakans.” Ir jāļauj emocijām izpausties, piedzīvot tās. Ļauties radošumam. Radošums ir kaut kas tāds, kas piemīt ikkatram. Nav nepieciešama iepriekšēja pieredze vai prasmes kādā no mākslas veidiem. Pierastie skaistuma standarti te nav būtiski, galvenais ir radošais un terapeitiskais process un iegūtā pieredze.

Daba mums devusi trīs pamata reakcijas uz apdraudējumu vai briesmām: sastingt, bēgt vai uzbrukt. Klusēšana ir pati bīstamāka fāze. Mēs sastingstam, un psihe cieš. Tāpēc ir jāļauj savām emocijām izpausties, un viens no veidiem, kas var palīdzēt, ir mākslas terapija. Savas bailes, pārdzīvojumus, stresu – visu sāpīgo un nepatīkamo ar mākslas terapijas paņēmieniem ir iespējams pārvērst par skaistu.

Mākslas terapeite iesaka: “Katru reizi kad jūs nevarat kaut ko izdarīt pēc instrukcijas, jūs pielietojat radošumu, un attīstot to, jūs varēsit paaugstināt savas stresa regulācijas prasmes.”

Kā atzina pašas meitenes – mākslas terapijas uzdevumi palīdzēja viņām sajust jūtamu atvieglojumu un deva iedvesmu.

Viens no tip&trick, ar kuru Līga Cepurīte padalījās: “Sāciet veidot savu vizuālo dienasgrāmatu ar domu – balta lapa ir mana drošā telpa. Diensgrāmatas pildīšana ir viena no senākajām un efektīvākajām pašpalīdzības tehnikām psiholoģijā. Zīmējiet tajā, veidojiet kolāžas, rakstiet, ielīmējiet bildi vai vienkārši švīkājiet…jebko, kas palīdzēs nomierināt nervus un atbrīvot prātu.”

Pateicamies Līgai Cepurītei par meistarklasi, kuras laikā meitenēm bija iespēja labāk iepazīt sevi un gūt noderīgus ieteikumus, kā ikdienā labāk regulēt stresu.💚

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *